Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

Το πιο σημαντικό τέρμα σε ήττα

Παρά την ήττα με 3-1 από τον Ηρακλή η ΑΕΚ διατηρήθηκε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης

0

Πολλές φορές ένα γκολ, ακόμα και όταν είσαι πίσω στο σκορ με 3-0, ίσως είναι αρκετό για να αλλάξει το ρου της ιστορίας. Κάτι ανάλογο συνέβη και με την ΑΕΚ του 1983. Ο «Δικέφαλος» στις 15 Ιουνίου αντιμετώπιζε εκτός έδρας τον Ηρακλή στο πλαίσιο του πρώτου ματς για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο «Γηραιός» με μπροστάρη τον Βασίλη Χατζηπαναγή έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε να προηγείται με τη λήξη του ημιχρόνου με 2-0 (Χατζηπαναγής 7’,   Δ. Παπαδόπουλος 32’). Με την έναρξη της επανάληψης οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 3-0 με τον Αδάμου (48’) με το ματς να είναι εφιαλτικό για την Ένωση.

Ωστόσο, σε μία από τις τελευταίες φάσεις η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο τελικό 3-1 με τον Κώττη.  Ένα γκολ που αποδείχθηκε «χρυσάφι», αφού στον επαναληπτικό οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0 πήραν την πρόκριση για τον τελικό τον οποίο και κατέκτησαν.