«Πέταξαν» και οι μαθηματικές ελπίδες σωτηρίας της ΑΕΚ μετά την ήττα 3-0 από τη ΜΕΝΤ

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - ΜΕΝΤ

ÁÅÊ - ÌÅÍÔ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)Οι μαθηματικές ελπίδες της ΑΕΚ έσβησαν στην Θεσσαλονίκη μετά την ήττα από την ΜΕΝΤ με 3-0 και πλέον η ομάδα κατευθύνεται στην Α2 πριν τελειώσουν τα πλέι άουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” το πάλεψαν στο πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της ΑΕΚ στο ξεκίνημα και με το 6-0 σερί ουσιαστικά εξασφάλισαν από νωρίς το πρώτο σετ. Η ΑΕΚ άργησε να «ξυπνήσει» και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΜΕΝΤ να κερδίσει το πρώτο σετ 25-23. Στο δεύτερο σετ η Ένωση ήταν άκρως απογοητευτική σημείωσε μόλις 16 πόντους, η χαμηλότερη συγκομιδή πόντων στο παιχνίδι, και έχασε με κατεβασμένα τα χέρια 25-16. Κάπου εκεί γράφτηκε και ο επίλογος της παρουσίας της ομάδας σε ολόκληρη την σεζόν στο πρωτάθλημα. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε καλύτερη έχοντας μάλιστα την ευκαιρία να μείωσει σε 2-1, ωστόσο η «αυτοκτονική» τάση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και να κερδίσουν τελικά 25-22.  Πλέον για τους «κιτρινόμαυρους» τα εναπομείναντα ματς θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.