Περίπατος για την Λιθουανία του Ματσιούλις κόντρα στον Καναδά

Το «2 στα 2» στις νίκες πέτυχε η εθνική ομάδα της Λιθουανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, επικρατώντας του Καναδά με 92-69.

Η «Λιέτουβα» έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη, από την πρώτη κιόλας περίοδο με τους αντίπαλους τους να δείχνουν πως δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους, με το… κιτρινόμαυρο στοιχείο να επικρατεί στην πλευρά των νικητών, αφού ως βασικός ξεκίνησε ο Γιόνας Ματσιούλις.

Ο 34χρονος φόργουορντ της ΑΕΚ, είχε 7 πόντους (2/2β., 1/1δ., 1/3τρ.), 1 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 14 λεπτά συμμετοχής και γενικώς είχε αρκετά θετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις είναι η Αυστραλία σε δύο μέρες (05/09) στις 14:30.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-53, 92-69.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Νταΐνιους Αντομάιτις): Καλνιέτις 11 (1), Ματσιούλις 7 (1), Σεϊμπούτις 2, Σαμπόνις 10, Γιανκούνας 3, Βαλαντσιούνας 13, Κουζμίνσκας 11 (1), Γκιεντράιτις, Γκριγκόνις 10 (2), Λεκαβίτσιους 9, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλανόβας 13.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νικ Νερς): Πάνγκος 3, Έτζιμ, Χέσλιπ 5 (1), Τζόσεφ 15 (1), Νέμπχαρντ, Μόργκαν 2, Κλάσεν 2, Τ. Σκραμπ 2, Φ. Σκραμπ 4, Μπιρτς 12, Ουίλτζερ 24 (3).