Πέρασμα «Βασίλισσας» από την Τουρκία η ΑΕΚ, διέλυσε την Μπάνβιτ με άμυνα γρανίτη!

Την πιο επιβλητική εμφάνιση της χρονιάς έκανε η ΑΕΚ στην Τουρκία!

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, βγάζοντας τεράστια θέληση και πάθος, η Ενωση διέλυσε την Μπάνβιτ με το εκπληκτικό 50-68. Η Ενωση ήταν καταιγιστική, είχε…δαγκάνες στην άμυνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της. Η ΑΕΚ έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια και δείχνει πως είναι ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο του Basketball Champions League!

Με φόρα από τις δύο συνεχόμενες νίκες σε Ευρώπη και Ελλάδα μπήκε η ΑΕΚ στο γήπεδο της Μπάνβιτ. Σοβαρή, συγκεντρωμένη, με διάθεση να παίξει σκληρή άμυνα και να κυνηγήσει κάθε μπάλα.

Κάτι που απέδειξε από το πρώτο δευτερόλεπτο του ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και κατάφεραν να ελέγχουν τα ριμπάουντ. Ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε πάλι με τον Μαυροειδή κάτω από το καλάθι, με την ΑΕΚ να επιχειρεί να ελέγξει το ρυθμό.

Οι Τούρκοι αποσυντονίστηκαν και ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, αλλά η ΑΕΚ δεν μπορούσε να το εκμεταλλευθεί. Η κίνηση ματ, αποδείχθηκε πως ήταν η είσοδος του Χάρη Γιαννόπουλου στο παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ της Ενωσης αποδείχθηκε σε δαιμονισμένη κατάσταση και με πέντε πόντους στη σειρά έστειλε την ΑΕΚ με προβάδισμα οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-14). Η δεύτερη κομβική κίνηση, ήταν η είσοδος του Σλότερ που σκέπασε τα καλάθια και ήταν φόβητρο στην άμυνα, διεκδικώντας κάθε μπάλα στην επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα της ΑΕΚ ήταν πραγματικά για σεμινάριο. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να κρατήσουν άποντους τους Τούρκους για εξίμιση αγωνιστικά λεπτά! Μπορεί επιθετικά η ΑΕΚ να μην ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, αλλά κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων και να τη συντηρεί, με τον Παπαθεοδώρου να μοιράζει χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του, δίχως να ανοίγει υπερβολικά το ροτέισον.

Με την ίδια λογική ξεκίνησε η ΑΕΚ και το δεύτερο ημίχρονο. Με άμυνα που…δάγκωνε, κράτησε τους Τούρκους χωρίς πόντο για σχεδόν πέντε λεπτά! Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, βρήκε πολύτιμους πόντους από τον Ματσιούλις και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στο +17. Τα πάντα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους, αλλά ξαφνικά η ΑΕΚ βρήκε κακό μπελά από τον Προύιτ. Ο πρώην παίκτης του Αρη, με τρία τρίποντα στη σειρά, έβαλε ξανά τους Τούρκους στο ματς και ξύπνησε το γήπεδο.

Σε εκείνο το διάστημα, η ΑΕΚ βρήκε μεγάλο τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Η «αφύπνιση» του Λάνγκφορντ και τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι στο φινάλε, έδωσαν ξανά αέρα 16 πόντων στην Ενωση. Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε νωθρά και δύο κακές επιλογές του Γκίκα έφεραν εύκολους πόντους από τους Τούρκους. Η άμεση επαναφορά του Σαντ Ρος αποκατέστησε την ισορροπία για την ΑΕΚ. Ο Κουβανός ήταν απολαυστικός, ο Λάνγκφορντ πήρε όλες τις κρίσιμες επιθέσεις και όλα πήραν το δρόμο τους.

Ο Σλότερ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια, ο Ματσιούλις βοήθησε πολύ με την εμπειρία του και η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19, 5:44 πριν το φινάλε). Η άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς για την Ενωση και δεν χαλάρωσε, ούτε για ένα λεπτό. Είναι ενδεικτικό, πως οι Τούρκοι έφτασαν οριακά τους 50 πόντους.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Μπάνβιτ-ΑΕΚ 50-68

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

ΜΠΑΝΒΙΤ (Ντεμίρ): Ερντέκ 1, Χαλταλί, Καμπακά, Οντσέλ, Γιλμάζ, Χαζέρ 8 (2/8 σουτ), Χάμερ 2, Καλινόσκι 6 (1/5 σουτ), Προύιτ 16 (4/7 τρίποντα), Σενγκούν, Σμιθ 3 (1), Τέρι 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γιαννόπουλος 9 (1/6 τρίποντα), Γκίκας 2, Γιάνκοβιτς 2, Τολιόπουλος 5 (1), Λάνγκφορντ 14 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Ματσιούλις 11 (5/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαυροειδής 6, Σαντ-Ρος 8 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σλότερ 3 (11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ),