Πέρασμα πρωταθλήτριας με τεσσάρα μέσα στην Τούμπα (VIDEO)

Είναι ξεκάθαρο, πως εντός γηπέδου η ΑΕΚ ήταν μακράν η καλύτερη ομάδα την περίοδο 2007-08. Αναδείχθηκε πρώτη σε βαθμούς, διέσυρε όποιον αντίπαλο βρήκε στο διάβα της, αλλά έχασε το πρωτάθλημα ελέω Κόκκαλη, Βάλνερ, Κομπότη και του γνωστού συστήματος της ΕΠΟ. Ετσι, η κούπα χάθηκε και έμειναν μόνο γλυκές αναμνήσεις, όπως η τεσσάρα μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, μια μέρα σαν σήμερα πριν από 12 χρόνια. Η ΑΕΚ έκανε πέρασμα πρωταθλήτριας από την Θεσσαλονίκη, ανήμερα των γενεθλίων και έδειξε πως ήταν η καλύτερη ομάδα.

Η νίκη της ΑΕΚ με 4-0 σηματοδοτεί την πιο ευρεία επικράτηση της μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ. Παράλληλα, ήταν η 11η εκτός έδρας νίκη εκείνης της σεζόν, που αποτελεί ρεκόρ χρονιάς για τους «κιτρινόμαυρους». Αλλά ήταν πάνω απ’ όλα μια εμφατική παρουσία, που έδειχνε το μεγαλείο αυτής της ομάδας. Τα γκολ των Παπασταθόπουλου, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλου έδειξαν από το πρώτο ημίχρονο ποιος είναι το «αφεντικό» και το τέρμα του Καλόν λίγο πριν το φινάλε, ήταν απλά το…κερασάκι στην τούρτα.