Πέρασε σαν Κυπελλούχος η ΑΕΚ από το Αιγάλεω!

Η ΑΕΚ είναι η Κυπελλούχος Ελλάδας και ως τέτοια μπήκε φέτος στο θεσμό. Με τον αέρα της ανώτερης ομάδας, η Ενωση έκανε άνετο πέρασμα από το Αιγάλεω, επικρατώντας του Διαγόρα Δρυοπιδέων (ομάδα της Α2 με σοβαρές πιθανότητες για άνοδο) με 76-54. Επί της ουσίας, η ΑΕΚ άφησε να γίνει παιχνίδι μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν είχε χαλαρή άμυνα και δεχόταν εύκολους πόντους. Στην πορεία, κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, βρήκε εύκολα σουτ και πέρασε εύκολα στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στις αρχές Νοεμβρίου.

Ο Μπάνκι ξεκίνησε με τους Μωραϊτη, Γκρίφιν, Ματσιούλις, Σάκοτα, Ρόμπερσον στην πεντάδα. Αν και η ποιοτική διαφορά ήταν τεράστια, η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο με χαλαρότητα και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ. Παίζοντας άμυνα με τα μάτια, έχοντας υπερβολικές επιλογές στην επίθεση και δίχως κίνηση, η Ενωση επέτρεπε στους γηπεδούχους να ζουν το…όνειρο. Το φινάλε της πρώτης περιόδου, βρήκε τον Διαγόρα να προηγείται με 23-19, έχοντας εντυπωσιακά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τρίποντου.

Σταδιακά, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό. Με τον Ρόμπερσον να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να δίνει πόντους στην επίθεση, η Ενωση έλεγξε την εναέρια κυκλοφορία και άρχισε να τρέχει. Υπήρχε αστοχία μακριά από το καλάθι, αλλά όταν βρήκαν το…χέρι τους οι Σάκοτα και Ματσιούλις, όλα πήραν το δρόμο τους. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 11 πόντους (43-32), έχοντας επιμέρους σκορ 24-9!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν ακόμα πιο σαρωτική. Επαιξε άμυνα και ανάγκασε τον Διαγόρα να μείνει χωρίς καλάθι για έξι ολόκληρα λεπτά! Η ΑΕΚ δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη, αλλά είχε πλέον άμυνα γρανίτη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, τα 11 κοψίματα (τέσσερα ο Χάντερ, τρία ο Ρόμπερσον) που έκαναν την «κιτρινόμαυρη» ρακέτα άβατο για τους παίκτες των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο με 20-8 και ο Μπάνκι χρησιμοποίησε τον χρόνο που απέμενε για να δοκιμάσει σχήματα και ρόλους. Επαιξε αρκετά ο Μέις, πήρε χρόνο ο Ρογκαβόπουλος, υπήρξαν σχήματα που θα είναι σημαντικά στη διάρκεια της σεζόν, υπήρξε ξανά χαλάρωση στην άμυνα και στις επιθετικές επιλογές, με το κοντέρ να σταματά στο +22 (76-54).

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Λ.Μπάνκι): Σάκοτα,9 Ματσιούλις 12, Μέις 6, Λαρεντζάκης 12, Μωραϊτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 15, Γιαννόπουλος 7, Χάντερ 4, Τσαλμπούρης 2

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σ. Σαμόλης): Κουκάς, Νίκου 4, Νοέας 6, Μάρτζος 6, Καραλής, Κόκκαλης 7, Τσιώκος 13, Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδόλιας 2, Περσίδης 8, Μαχαίρας 6