Πάτησε γκάζι η ΑΕΚ στο 4ο δεκάλεπτο, νίκη 80-69 επί του ΠΑΟΚ

Εικόνες από το φιλικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Δείγμα θετικό από την ΑΕΚ με μπροστάρη Μορέιρα

Ο ΠΑΟΚ έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο όμως η ΑΕΚ πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Γιανίκ Μορέιρα (22π.) έφτασε στη νίκη με 80-69 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε με καλό ρυθμό στην αναμέτρηση και βρίσκοντας πόντους από Μορέιρα και Λάνγκφορντ πήρε τα ηνία (11-4, 4′). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με τουε Γκρίφιν και Τέρνερ να αναλαμβάνουν δράση προσπέρασε στο σκορ για το 13-15 της πρώτης περιόδου.

Η παρουσία του Ταϊρις Ράις έδωσε πνοή στην επίθεση της ΑΕΚ, όμως ο ΠΑΟΚ κρατούσε τα ηνία χάρη στον Ζερμέιν Λοβ (19-24, 15′). Λάνγκφορντ και Ζήσης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει (34-34, 19′). Οι βολές του Μπιτς έγραψαν τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου για το 34-36.

Ο Ρυθμός και η ενέργεια της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος ήταν σε υψηλά επίπεδα, ιδίως στην άμυνα και με τον Ράις να παίρνει την μπαγκέτα του ηγέτη το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με την Ένωση να παίρνει και διάφορα (47-41, 26′). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Λοβ να σκοράρει, αλλά και τον Ιατρίδη να φωνάζει παρών στο τέλος του δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 56-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έτρεξαν το γήπεδο και με τους Μορέιρα, Ζήση και Ράις να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (73-61, 36′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ (73-65, 38′). Η Ένωση κράτησε το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη όμως στο τέλος του φιλικού.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 80-69

Τα δεκάλεπτα: 13-15. 34-36, 56-56, 80-69

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 22, Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Κώστας Μέξας): Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.