Πάρτι στα πρώτα 23 λεπτά, άγχος στα υπόλοιπα (VIDEO)

Σε τραγωδία λίγο έλειψε να μετατραπεί η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Λίτεξ Λόβετς. Η Ένωση φιλοξένησε την ομάδα από τη Βουλγαρία, μία ημέρα σαν σήμερα το 2001, για το πρώτο ματς της φάσης των «32» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Στα πρώτα λεπτά ο «Δικέφαλος» ήταν καταιγιστικός. Στο 9’ ο Τσιάρτας άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ενώ επτά λεπτά νωρίτερα είχε δει την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι. Στο 18’ ο Ζαγοράκης διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ, με τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη στο 23’ να δίνει συνέχεια στο πάρτι κάνοντας το 3-0.

Κάπου εκεί έγινε το λάθος να υποτιμηθεί ο αντίπαλος δίνοντάς του την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 30’ με τον Γιάνκοβιτς και στο 71’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-2 με τον Ρακίτα και να διεκδικήσουν την πρόκριση στον επαναληπτικό.