Στην κορυφή του κόσμου μετά από 20 χρόνια η Γαλλία!

Πρωταθλήτρια κόσμου αναδείχθηκε η Γαλλία, μετά την επικράτησή της με 4-2 επί της Κροατίας στο Λουζνίκι, σε έναν συναρπαστικό τελικό. Οι “τρικολόρ” κατέκτησαν έτσι το δεύτερο Μουντιάλ της ιστορίας τους, 20 χρόνια μετά την επιτυχία στην έδρα τους, όπου είχαν νικήσει τη Βραζιλία με 3-0 (1998). Το σκορ ωστόσο ήταν αρκετά πλασματικό, αφού οι Γάλλοι είχαν την τύχη με το μέρος τους απέναντι στους αξιόμαχους Κροάτες.

Σε ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ρόη του αγώνα, με… αυτογκόλ του Μάντζουκιτς στο 18′. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο αυτογκόλ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η χαρά των “τρικολόρ” κράτησε μόλις ένα δεκάλεπτο, αφού στο 28′ ο Πέρισιτς με πολύ όμορφο σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Η Γαλλία πήρε ξανά προβάδισμα στο 38′ έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Γκριεζμάν, το οποίο υποδείχθηκε έπειτα από χρήση VAR, για χέρι του Πέρισιτς. Το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 2-1. Τόσα γκολ στο πρώτο ημίχρονο είχαν να σημειωθούν από το 1974 και στο τελικό μεταξύ Δυτικής Γερμανίας κι Ολλανδίας, ο οποίος είχε λήξει με 2-1.

Η ομάδα του Ντάλιτς μπήκε πιο δυνατά και στην επανάληψη, όμως πάλι οι Γάλλοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, με τον Πογκμπά στο 59′, έπειτα από όμορφη ενέργεια του Εμπαπέ και πάσα του Γκριεζμάν. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πολύ ωραίο σουτ αιφνιδίασε τον Σούμπασιτς γράφοντας το 3-1. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 65′, με τον Εμπαπέ, ο οποίος με σουτ από τα 25 μέτρα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Μονακό, κάνοντας το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η Χρβάτσκα ήταν να μείωσει σε 4-2 με τον Μάντζουκιτς στο 69′, έπειτα από τραγικό λάθος του Γιορίς.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους “τρικολόρ” ένα κουβάρι, να πανηγυρίζουν μια τεράστια επιτυχία. Από την άλλη η Κροατία μόνο δυσαρεστημένη δεν μπορεί να νιώθει, αφού σημείωσε τη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας της, τη συμμετοχή σε έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Οι συνθέσεις:

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ (55′ Ενζονζί), Πογκμπά, Ματουϊντί (73′ Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71′ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς