Σε μεγάλους μπελάδες ο ΟΦΗ!

Η Λαμία πήρε μεγάλη νίκη στην Κρήτη επικρατώντας 3-1 απέναντι στον ΟΦΗ κι έκανε ακόμη ένα μεγάλο βήμα για τη μάχη της παραμονής.

Το 0-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο δεν έλεγε σε καμία περίπτωση την αλήθεια για την εικόνα του παιχνιδιού. Τόσο οι Κρητικοί, όσο και οι φιλοξενούμενοι πέταξαν μεγάλες ευκαιρίες στα «σκουπίδια» και δεν μπόρεσαν να κουνήσουν τα δίχτυα.

Τα γκολ… και των δύο τα έβαλε μαζεμένα η Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο. Με ένα ξέσπασμα 14 λεπτών η ομάδα της Φθιώτιδας πέτυχε τρία γκολ. Την αρχή έκανε ο Καραμάνος με υπέροχο πλασέ στο 57’, ενώ στο 61’ ο Τομάς εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη στην άμυνα της ομάδας του Βέρα και έκανε το 2-0. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Μπερτόλιο στο 74΄, αφού πέρασε και τον Στρέζο. Ο ΟΦΗ παρότι έμεινε και με δέκα στο 81’ λόγω σωστής αποβολής του Δεληγιαννίδη, δεν παράτησε το ματς και μείωσε με τον Σακό στο 86’.

Έτσι, η Λαμία έφτασε τους 24 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση βγάζοντας το πρώτο της «διπλό» ύστερα από τον περασμένο Οκτώβριο (Λάρισα 1-2). Σε χοντρούς μπελάδες πλέον ο ΟΦΗ που έμεινε στην 14η θέση με 17.