Στους "8" η Ρωσία από την... άσπρη βούλα - Έξω η Ισπανία!

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ρωσία, μετά την επικράτησή της στα πέναλτι με 4-3 επί της Ισπανίας. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τους διοργανωτές να έιναι πιο ψύχραιμοι από τα 11 βήματα, παίρνοντας τεράστια πρόκριση.
Στο 11ο λεπτό η Ισπανία βρέθηκε από… σπόντα μπροστά στο σκορ. Ο Ασένσιο εκτέλεσε το φάουλ, Ιγκνάσεβιτς και Ράμος μονομάχησαν, με την μπάλα να βρίσκει στον έμπειρο αμυντικό της Ρωσίας , ο οποίος άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα. Οι διοργανωτές εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των “Φούριας Ρόχας” και βρήκαν γκολ με τον Τζιόυμπα στο 41′, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για το 1-1. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις με τους Ισπανούς να να αναλώνονται σε μια φλύαρη κατοχή της μπάλας, με τον αγώνα να πάει στην παράταση και τα πέναλτι. Εκεί οι Ρώσοι ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 4-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Εκεί, θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Κροατία-Δανία, που θα γίνει απόψε το βράδυ (21:00)
* Για πρώτη φορά γίνεται 4η αλλαγή σε Μουντιάλ. Ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ έγραψε ιστορία, όταν στο 97ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γερόχιν στην θέση του Κουζιάεφ, ενώ λίγο αργότερα (104’) τον μιμήθηκε ο Φερνάντο Ιέρο με τον Ροντρίγκο που πήρε την θέση του Μάρκο Ασένσιο.