Πέρασε από την Λιβαδειά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός καθάρισε από νωρίς το ματς με τον Λεβαδειακό και με το 0-2 έφτασε τους 33 βαθμούς.

Ο Λεβαδειακός περίμενε τον ΟΣΦΠ από το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ανέβαιναν μαζικά, πίεσαν, απείλησαν με τον Χριστοδουλόπουλο στο 2′ με μία σέντρα-σουτ και τελικά σκόραραν με τον Φορτούνη στο 7′. Ο Έλληνας μέσος έπαιξε το 1-2 με τον Γκερέρο και με προβολή έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε με τον Ολυμπιακό να έχει άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τους Σισέ και Γκερέρο μέχρι την ανάπαυλα. Μοναδική καλή στιγμή των Βοιωτών στο α’ μέρος, στο 28ο λεπτό με τον Σα να αποκρούει το σουτ του Στανόγεβιτς.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό.

Ο Μπουχαλάκης στο 50′ έκανε την σέντρα, η άμυνα του Λεβαδειακού μάρκαρε με τα… μάτια και ο Γκερέρο με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε νωρίς. Ο Λεβαδειακός δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση. Ο ΟΣΦΠ πρόλαβε να κάνει κάποιες ευκαιρίες ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ, ωστόσο το 0-2 παρέμεινε ως το τέλος και ο ΟΣΦΠ παρέμεινε στο κυνήγι του πρώτου ΠΑΟΚ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Καραχάλιος, Ζησόπουλος, Ανγκουά(73′ Ντιόγκο), Λιάγκας, Παντελιάδης, Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης, Ιωαννίδης(73′ Μαρκόφσκι), Νανγκίς(62′ Σαβαντογκό)

ΟΛΥΜΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Λάζαρος(68′ Μασούρας), Φορτούνης(81′ Νάτχο), Ποντένσε, Γκερέρο(90+2′ Χασάν)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος