Ο Ολυμπιακός δεν κατέβηκε στο ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ... φτάνει τον Αρη!

Σε ένα ματς, όπου ο Ολυμπιακός είχε περισσότερο ρόλο… θεατή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σκορ 3-1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης φιλοξένησε τους «ερυθρόλευκους» στην Τούμπα, στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος, παίρνοντας την νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν διαφορά 9 πόντων από τον δεύτερο Ολυμπιακό και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα φτάσουν σε πρωταθλήματα τον Άρη !

Το σκορ για τον ΠΑΟΚ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Αντελίνο Βιερίνια με μακρινό σουτ, (η μπάλα βρήκε και στον Νάτχο) με τον Σα να μην μπορεί να διώξει την μπάλα. Ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να αντιδράσει, με την ομάδα του Λουτσέσκου να το εκμεταλλεύεται και να κάνει στο 19΄με τον Μπίσεσβαρ το 2-0. Τα λεπτά περνούσαν, η ομάδα του Μάρτινς αδυνατούσε να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν και τρίτο τέρμα, με τον Άκπομ στο 82΄. Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι, ήταν να μειώσουν στο σκορ, με τον Ποντένσε στο 88′. Μετά το τέλος του ματς υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ είναι στο +9 από τον Ολυμπιακό και στο +`14 από την τρίτη και πρωταθλήτρια ΑΕΚ. Πλέον, οι «ασπρόμαυροι» είναι αγκαλιά με το τρίτο τους πρωτάθλημα, όσα έχει δηλαδή και ο Άρης, ενώ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα έχουν δύο περισσότερες κατακτήσεις από την Λάρισα…

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια(80′ Βιεϊρίνια), Σάκχοφ(52′ Ολιβέιρα), Μαουρίσιο, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ(83′ Πέλκας), Ελ Καντουρί, Άκπομ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Νάτχο(46′ Καμαρά), Γκιγέρμε, Λάζαρος(46′ Ζιλ Ντίας), Φορτούνης(76′ Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο