Νίκησε τον Αρη ο Παναθηναϊκός στο... άδειο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Αρη στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πραγματοποιώντας μια πειστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσε τους «κίτρινους» στη δεύτερη ήττα τους στους τελευταίους 2,5 μήνες, «απαγορεύοντάς» τους παράλληλα να βρεθούν μόνοι στην 4η θέση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο τρομερός Ινσούα, που σε μια αλάνθαστη εμφάνισή του κατάφερε να βάλει το «κερασάκι» στην τούρτα με ένα μαγικό γκολ στο 74′ το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ τον δρόμο για την επικράτηση του «τριφυλλιού» είχε ανοίξει ο Δώνης στο 62′, έπειτα από ασίστ «πάρε-βάλε» του Φεντερίκο Μακέντα.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης που πιάστηκε στον ύπνο στο δεύτερο ημίχρονο, μπορεί να κρατήσει ως θετικό την παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μάλιστα είχε και ένα δοκάρι (22′) με πρωταγωνιστή τον Μαρτίνες.

Παναθηναϊκός: Διούδης – Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Πούγγουρας – Γιόχανσον, Κάτσε, Δώνης (73’ Άλτμαν), Κουρμπέλης, Ινσούα – Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Μακέντα

Άρης: Κουέστα – Κόρχουτ, Ρος, Βέλεθ, Βαλεριάνος – Σιώπης, Μπάσα (65’ Ματίγια) – Λάρσον, Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Ματέο Γκαρσία (80’ Γιουνές) – Ντιγκινί