Κέρδισε 3-1 την Μίλαν και πέρασε στους «32» ο Ολυμπιακός

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Europa League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-1 επί της Μίλαν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν νίκη με 2-0, 3-1 ή οποιαδήποτε άλλη με διαφορά τριών γκολ και πάνω για να είναι αυτοί στην κλήρωση της Νιόν και τελικά την πέτυχαν με δραματικό τρόπο.

Το σκορ άνοιξε ο Σισέ στο 60′, ενώ ο Ζαπάτα με… αστείο αυτογκόλ στο 70′ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Πειραιώτες. Η Μίλαν μείωσε με τον Ζαπάτα δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ, με τον Σα να βγάζει την μπάλα μέσα από τη γραμμή του τέρματος του Ολυμπιακού. Τελικά, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση, χάρη σε πέναλτι του Φορτούνη στο 81′ (3-1).

Παρωδία τα τελευταία λεπτά, με τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων» να πετούν τη μία μπάλα μετά την άλλη για να διακοπεί ο αγώνας. Μάλιστα, ο διαιτητής πρόσθεσε ακόμα ένα λεπτό στον έξτρα χρόνο, αλλά το φαινόμενο δεν σταμάτησε. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους φίλους των Πειραιωτών να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ άναψαν σε ένα σημείο και καπνογόνα.