Δεν βλεπόταν ο Ολυμπιακός, ήττα με 3-2 απο την Έουπεν

Τραγικός ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε με 3-2 σε φιλική αναμέτρηση από την άσημη Έουπεν, από το Βέλγιο. Η ομάδα του Μαρτίνς παρουσίασε δύο πρόσωπα, καθώς στο πρώτο μέρος μπορεί να μην κατάφερε να σκοράρει όμως δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη, ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν τρία τέρματα και έδειξαν πως χρειάζονται ενίσχυση στην αμυντική τους γραμμή.

Ο Ολυμπιακός έπεσε πάνω στον… ανίκητο Φαν Κρόμπριζ

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Πρώτη από αυτές μόλις στο 3’ όταν ο Γκερέρο σούταρε από το ύψος του πέναλτι μετά από στρώσιμο του Βρουσάι όμως ο τερματοφύλακας της Έουπεν έδιωξε

σωτήρια. Δέκα λεπτά αργότερα, αρχικά ο Γκερέρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαν Κρόμπριζ από καλή θέση και σε δεύτερο χρόνο ο Φορτούνης σούταρε ψηλά άουτ. Στην επόμενη φάση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε με το αριστερό τον τερματοφύλακα της Έουπεν όμως εκείνος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και κράτησε το «μηδέν».

Η οδηγία του Μαρτίνς προς τους ποδοσφαιριστές του ήταν να πιέζουν ψηλά και αυτό απέφερε αποτελέσματα καθώς δημιουργούσαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία των Βέλγων που έβλεπαν τον πορτιέρε τους να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς τους. Η πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στην περιοχή του Ολυμπιακού ήταν στο 25’ όταν τόσο ο Πολέτ σε πρώτο χρόνο όσο και ο Μιλίσεβιτς σε δεύτερο προσπάθησαν να νικήσουν τον Γιαννιώτη όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η μοναδική απειλή για την ερυθρόλευκη άμυνα για το πρώτο μέρος.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα άρχισε σταδιακά να πέφτει με τον Ολυμπιακό πάντως να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δείχνει πιο απειλητικός για την εστία των Βέλγων. Για την ομάδα του Μαρτίνς ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση για το πρώτο μέρος όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσιμίκας βρέθηκε απέναντι στον Φαν Κρόμπριζ όμως εκείνος και πάλι εκείνος είχε έτοιμη απάντηση.

Προβάδισμα με Γκερέρο για τον Ολυμπιακό και απάντηση των Βέλγων

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό καθώς στο 48’ ο Γκερέρο κατάφερε με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Βέλγοι μετά το γκολ του Ολυμπιακού προσπάθησε να αντιδράσει και ανέβασε την πίεσή τους ψάχνοντας την ευκαιρία για την ισοφάριση. Τελικώς κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 61’ όταν ο Πολέτ από δύσκολη γωνία μέσα από την περιοχή σούταρε και νίκησε τον Γιαννιώτη.

‘Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνς αποφάσισε να προχωρήσει σε μαζεμένες αλλαγές καθώς πέρασε στην αναμέτρηση τους Μασούρα, Ένχελς, Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Φετφατζίδη, Μάριν και Τζούρτζεβιτς. Όπως είναι λογικό αυτές «έσπασαν» τον ρυθμό της αναμέτρησης και έτσι σε συνδυασμό και με τα αρκετά λάθη από τους παίκτες και των δύο ομάδων πέρασαν αρκετά λεπτά χωρίς κάτι αξιόλογο. Στο 71’ ο Φετφατζίδης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά από ωραία πάσα του Μάριν όμως το τελείωμα που έκανε ήταν απογοητευτικό.

Ολική ανατροπή για τους Βέλγους με βοήθεια του VAR

Στο 78’ η Έουπεν με την βοήθεια και της τύχης κατάφερε να πάρει προβάδισμα πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή. Μετά από σέντρα του Κεϊτά, η μπάλα χτύπησε στον Αμάνι και πήρε περίεργη τροχιά αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Μάλιστα, οι Βέλγοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι του Ένχελς αφού πρώτα συμβουλεύτηκε και το VAR. Ο Πολέτ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να «γράψει» το 3-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ενέργεια του Μάριν, ο Μπλοντέλ έκανε χέρι με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζούρτζεβιτς και με όμορφο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2. Έτσι, ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά της προετοιμασίας παρουσιάζοντας αρκετές αδυναμίες κυρίως στην άμυνά του.