Άρπαξε την τρίτη θέση η Σαουδική Αραβία - Χωρίς πόντο έμεινε η Αίγυπτος!

Με… γλυκό τρόπο αποχαιρέτησε το Μουντιάλ η Σαουδική Αραβία, αφού με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, ανέτρεψε το σκορ με την Αίγυπτο (2-1) και έφυγε από τη Ρωσία με την… τιμητική τρίτη θέση! Από την άλλη, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια και απογοήτευσε πλήρως.

Οι “Φαραώ” κατάφεραν να προηγηθούν με τον συνήθη ύποπτο, Μοχάμεντ Σαλάχ, στο 22ο λεπτό, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και με άψογο πλασέ έβαλε μποστά στο σκορ την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και μετά υπήρχε μόνο… Σαουδική Αραβία. Το συγκρότημα του Χοσέ Αντόνιο Πίτσι κέρδισε δύο πέναλτι(!) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αξιοποιώντας το ένα, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 1-1. Αρχικά, ο Αλ Μουαλάντ νικήθηκε από τον Ελ Χανταρί στο 41′, όμως ο συμπαίκτης του Αλ Φαράζ  δεν λάθεψε στο… τραβηγμένο από τα μαλλιά, πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ της ομάδας του στο… 45+6! Κι ενώ όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα τελείωνε χωρίς νικητή και αφού χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ήρθε ο Αλ Νταουσαρί στο 95′ να… σοκάρει την Αίγυπτο, αφού με με σουτ νίκησε τον Ελ Χανταρί διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με τη νίκη αυτή η Σαουδική Αραβία ολοκλήρωσε το Μουντιάλ με 3 βαθμούς, ενώ η Αίγυπτος έμεινε στο απόλυτο μηδέν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σαουδική Αραβία (Χ. Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

Αίγυπτος (Ε. Κούπερ): Ελ Χανταρί, Φατί, Αλί Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ Σαφί, Χάμεντ, Ελ Νένι, Τρεζεγκέ (81′ Καχραμπά), Σαΐντ (40+7’ Ουάρντα), Σαλάχ, Μόχσεν (64′ Σομπί).