Αήττητες οι ομάδες της Football League στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας!

Χωρίς ήττα ολοκλήρωσαν τις πρώτες αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, οι τρεις εκπρόσωποι της Football League. Βέβαια, αγωνίστηκαν όλες εντός έδρας, ωστόσο σημείωσαν πολύ σημαντικά αποτελέσματα κόντρα σε ομάδες που αγωνίζονται μια κατηγορία πιο ψηλά.

Ο απολογισμός τους ήταν 1 νίκη και 2 ισοπαλίες. Μάλιστα ο δείκτης της δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλος, αφού στους αντιπάλους τους περιλαμβάνονταν η περσινή πρωταθλήτρια και ο περσινός κυπελλούχος.

Ο ουραγός της Football League, ΑΟΧ Κισσαμικός, υποδέχθηκε την ΑΕΚ στα Περιβόλια κι έδειξε ότι αποτελεί πολύ σκληρό καρύδι. Παρότι η Ένωση προηγήθηκε, τα «δελφίνια» είχαν εξαιρετική απόδοση και με γκολ του Ρίσκι στις καθυστερήσεις κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία με 1-1.

Χθες, ο ΠΑΟΚ έπεσε θύμα μιας τεράστιας έκπληξης στην Πάτρα, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή. Ο Δικέφαλος του Βορρά μέχρι χθες ήταν αήττητος εντός συνόρων, όμως οι Αχαιοί έπαιξαν χωρίς φόβο, κοίταξαν στα μάτια τους σαφώς πιο ακριβοπληρωμένους αντιπάλους τους και πέτυχαν ένα τεράστιο αποτέλεσμα χάρη στα γκολ των Μπαστακού και Λουμπαρδέα.

Τέλος, στο ηρακλειώτικο ντέρμπι οι παίκτες του Εργοτέλη αγωνίστηκαν σαν ίσοι προς ίσους απέναντι σ’ εκείνους του ΟΦΗ. Παρότι οι μελανόλευκοι προηγήθηκαν με μια φοβερή γκολάρα του Νάστου, οι κιτρινόμαυροι ήταν σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσαν να έχουν πάρει και κάτι παραπάνω από την ισοπαλία, που τους έδωσε το γκολ του ταλαντούχου Ιατρούδη