Αγκαλιά με τον τίτλο η Σίτι!

Aπέφυγε τον πιο δύσκολο σκόπελο που είχε στην πορεία της και είναι τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν το φαβορί για την κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού τίτλου στην Premier League. H Σίτι φιλοξενήθηκε στο “Ολντ Τράφορντ” από τη Γιουνάιτεντ και πήρε το ντέρμπι του Μάντσεστερ με 2-0.

Αυτή, άλλωστε, είναι η έκτη μπλε νίκη στα τελευταία οκτώ ντέρμπι της πόλης που διεξήχθησαν σ’ αυτό το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, λίγο μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο Πογκμπά έβγαλε υπέροχη πάσα με το αριστερό, ο Λίνγκαρντ έκανε το σουτ στην κίνηση με το δεξί – δεξιά εντός περιοχής – η μπάλα ωστόσο πέρασε έξω.

Ύστερα από τρία λεπτά (19′), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, ο Ντε Χέα απομάκρυνε. Στην εξέλιξη της φάσης, μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ο Λίνγκαρντ έβγαλε εξαιρετική κάθετη για τον Ράσφορντ, ο Έντερσον βγήκε στο τετ α τετ και απομάκρυνε.

Στο 44′ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άγγιξε το γκολ. Ο Στέρλινγκ πήρε την μπάλα αριστερά εντός περιοχής, ελίχθηκε εξαιρετικά, απέφυγε τα τάκλιν των αντιπάλων του, έκανε το σουτ με το δεξί στο κέντρο της περιοχής, ο Ντε Χέα μπλόκαρε.

Η Σίτι βρέθηκε σε αδιέξοδο, καθώς το γκολ δεν ερχόταν. Το “γόρδιο δεσμό” έλυσε ο Μπερνάρντο Σίλβα. Στο 54ο λεπτό ο Γκιουντογάν έβγαλε δεξιά στον Μπερνάρντο Σίλβα, ο Πορτογάλος έκανε με το αριστερό το σουτ, η μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα, ο οποίος δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε τον Λερόι Σανέ στη θέση του τραυματία, Φερναντίνιο, στο 51ο λεπτό του ματς κι ο Γερμανός το τέλειωσε στο 66ο! Ο Φρεντ έκανε λάθος, ο Στέρλινγκ βγήκε από δεξιά, έκανε την κούρσα, έσπασε την μπάλα αριστερά στον Σανέ κι αυτός με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό νικά τον Ντε Χέα.