«Λύγισε» και η Νυρεμβέργη στο… κάστρο της Γκλάντμπαχ

Στο… κυνήγι της Μπορούσια Ντόρτμουντ παρέμεινε η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε της Νυρεμβέργης με2-0, στο πρώτο χρονικά σημερινό παιχνίδι για την εμβόλιμη 16η αγωνιστική στη Bundesliga και μείωσε την διαφορά στους έξι βαθμούς -με ματς περισσότερο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τη νεοφώτιστη ομάδα μάλιστα να χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 5’, με το σουτ του Φουξ να βρίσκει στο δοκάρι και τον Ζρέλακ να μην μπορεί στη συνέχεια της φάσης να νικήσει τον Ζόμερ, που έδιωξε!

Τα «πουλάρια» απάντησαν με δύο φάσεις μέσα σε δύο λεπτά, αλλά τον Πλεά να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Μουλ και το σουτ του Ζακάρια να περνάει ελάχιστα άουτ, στο 24ο και το 26ο λεπτό αντίστοιχα.

Ο Λάιμπολντ έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ζακάρια στο 39’, για να έρθει η ανατροπή του Νόιχαους από τον Πέτρακ στο 44ο λεπτό. Ο Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ…

Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ ευτύχησε να σκοράρει με το… καλημέρα, με τον Αζάρ να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι, όταν σε αντεπίθεση στο 47’, ο Ζακάρια πάσαρε στον Τραορέ, εκείνος σέντραρε για τον Αζάρ και ο Βέλγος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0!

inner

Η Νυρεμβέργη πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση, κέρδισε κάποια διαδοχικά κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να τα μετουσιώσει σε ένα γκολ. Αντιθέτως, αυτό ήρθε για τους γηπεδούχους, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Όταν μετά από ένα… κόρνερ υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Κουζάνς πάσαρε στον Πλεά στην αντεπίθεση κι εκείνος με σουτ από θέση μέσα δεξιά, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπρέντλοφ. Σκοράροντας για ένατη φορά στο πρωτάθλημα και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας του, που παρέμεινε δεύτερη…