Στους «8» ο Εργοτέλης – Κέρδισε με 4-3 τον ΟΦΗ στα πέναλτι! (VIDEO)

Στη διαδικασία των πέναλτι οδηγήθηκε η ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εργοτέλη στο «Γεντί Κουλέ», με την ομάδα της Football League να επικρατεί τελικά και να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Το 90λεπτο έληξε με σκορ 1-1, όπως και στο πρώτο ματς, με τον Μπουτσάκη να κάνει το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους» στο 23’ και τον Νέιρα στο 45’ με πέναλτι (σ.σ. ανατροπή του ίδιου από τον Οικονόμου) να φέρνει το παιχνίδι στα όσα για την ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη, πρώην βοηθού του Νίκου Παπαδόπουλου. Στο 57’ ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Μπουρσέλη στον Πέρσον. Ο Νέιρα εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε, κρατώντας το 1-1. Δεκατρία λεπτά αργότερα ο ρέφερι καταλόγισε και τρίτο πέναλτι, αυτή τη φορά για χέρι του Μπουρσέλη. Ο Ποτουρίδης έστησε την μπάλα, αλλά την έστειλε στο δεξί δοκάρι. Οι γηπεδούχοι να σημειωθεί πάντως ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 32’ λόγω της αποβολής του Κουτσιανικούλη με απευθείας κόκκινη. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι, εκεί όπου ο Εργοτέλης στάθηκε πιο τυχερός και πήρε το εισιτήριο, επικρατώντας με 4-3.

Η διαδικασία των πέναλτι: 1-0 Σασί, 1-1 Ιατρούδης, ο Κατσιμήτρος έπιασε το πέναλτι του Ποτουρίδη, ο Σωτηρίου έπιασε το πέναλτι του Μπάτζιου, ο Κατσιμήτρος έπιασε το πέναλτι του Κυριακίδη, 1-2 Τσέλιος, 2-2 Κοροβέσης, 2-3 Έφορντ, 3-3 Βουό, 3-4 Ροβίθης

ΟΦΗ (Καραμπετάκης): Σωτηρίου, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης (88’ Κυριακίδης), Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Οικονόμου (46’ Σάσσι), Πέρσον (60’ Βουό)

Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Οικονόμου (46’ Ροβίθης) , Μπουρσέλης (81’ Προβυδάκης), Λαμπάκης, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Κούατενγκ (62’ Κατσούρη), Ιατρούδης, Έφορντ