Ρόμα από τα... παλιά! Νίκησε τη Γιουβέντους κι ελπίζει για τετράδα

Ζωντανή για “σεντόνι” η Ρόμα!

Οι «τζιαλορόσι» κατάφεραν να «λυγίσουν» τη Γιουβέντους (2-0) και να μπουν ξανά στο κόλπο της τετράδας που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο μέρος, βέβαια, ανήκε στην «μεγάλη κυρία», η οποία ήταν ανώτερη και είχε αρκετές καλές φασείς. Όμως μία ο Μιράντες σταμάτησε τον Ντιμπάλα με εκπληκτικό τρόπο και άλλη μία το αριστερό δοκάρι στέρησε το γκολ στον Αργεντινό επιθετικό. Αφού η τύχη… έκλεισε το μάτι στην ομάδα του Ρανιέρι και δεν είχε δεχτεί κάποιο τέρμα, μπήκε στην επανάληψη με πιο επιθετικό τρόπο.

Έπρεπε να κυνηγήσει άλλωστε την νίκη για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την τετράδα. Αφού τακτικά στο δεύτερο μέρος, η Ρόμα ήταν εξαιρετική και κράτησε τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία της, βρήκε το γκολ στο 79ο λεπτό με… τσιμπητό πλασέ του Φλορέντσι για το 1-0. Και της… έκατσε και δεύτερο γκολ στο φινάλε με τον Τζέκο, ο οποίος δέχτηκε την ασίστ από τον Ουντέρ και με άψογο πλασέ στην κίνηση έγραψε το τελικό 2-0.