Προκριματικά Euro 2020: «Πάρτι» Ρωσίας στο Καζακστάν, πρώτη νίκη για Ουαλία

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ουαλία, η οποία νίκησε με 1-0 τη Σλοβακία για τα προκριματικά του Euro 2020, καθώς στην πρώτη αγωνιστική έκανε το ρεπό της.

Ο Ράιαν Γκιγκς είδε τον Τζέιμς ν’ ανοίγει το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς στο “Millenium”. Ο Χάπαλ “ανακάτεψε την τράπουλα”, αλλά ούτε οι πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ και Μίροσλαβ Στοχ (πέρασε αλλαγή στη θέση του Μακ) δεν μπόρεσαν ν’ απειλήσουν τον Χένεσι. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην προκριματική διαδικασία για την Ουαλία  έπιασε δηλαδή στους τρεις βαθμούς την αντίπαλό της.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Ρόμπερτς, Μέμφαμ, Λόρενς, Ντέιβις, Άλεν, Σμιθ, Γουίλσον (87′ Βολκς), Μπρουκς (60′ Μπρουκς), Τζέιμς (73′ Γουίλιαμς), Μπέιλ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πεκάρικ (90′ Σαφράνκο), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Χάμσικ, Ρούσνακ, Ντούντα (65′ Ντούρις), Μακ (69′ Στοχ).

5. Ουγγαρία 0

Η Ρωσία άφησε πίσω της την ήττα στις Βρυξέλλες από το Βέλγιο και νίκησε το Καζακστάν στην Αστανά. Γι’ αυτό φρόντισε ο Ντένις Τσερίσεβ. Ο μεσοεπιθετικός της Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 19′ και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου (45+2′).

Ο Τζιούμπα στο 52′ έκανε το 3-0 για τη Ρωσία, ενώ το τελικό σκορ (0-4) διαμορφώθηκε από τον Μπεϊζεμπέκοβ, καθώς με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νεπογκόντοβ.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Νεπογκόντοβ, Μπεϊζεμπέκοβ, Αχμέτοβ, Μάλι, Λογκβινένκο, Σουγιουμπάγεβ, Μάρκελ, Κουάτ, Περτούσκ (85′ Ζουκόβ), Ζαϊνουντίνοβ, Μουρταζάγεβ (59′ Τουρίσμπεκ).

ΡΩΣΙA: Γκιλιέρμε, Μάριο Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζικίγια, Κουντριασόβ, Αχμέτοβ (72′ Μιράντσουκ), Γκαζίνσκι, Οζντόεβ, Τσερίσεβ, Ιόνοβ (61′ Ιγκνατίεβ), Τζιούμπα (82′ Τσαλόβ).

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Καζακστάν – Ρωσία 0-4 (19′, 45+2′ Τσερίσεβ, 52′ Τζιούμπα, 62′ αυτ. Μπεϊζεμπέκοβ)

Κύπρος – Βέλγιο (21:45)

Σαν Μαρίνο – Σκωτία (19:00)