Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε η Βραζιλία, κέρδισε 3-1 το Περού στο Μαρακανά

Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, η διοργανώτρια Βραζιλία κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα, επικρατώντας με 3-1 του Περού. Αυτό είναι το ένατο τρόπαιο που κατακτά η Βραζιλία στην διοργάνωση, φτάνοντας με επεισοδιακό τρόπο στην κατάκτησή του.

Στο 15’ ο Εβερτον άνοιξε το σκορ για την «σελεσάο», με τους Περουβιανούς να ισοφαρίζουν στο 41’ με εύστοχο πέναλτι του Γκερέρο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο, ο Ζεσούς με πλασέ, έστειλε την Βραζιλία στα αποδυτήρια, με το υπέρ της 2-1.

Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά το ματς απέκτησε ενδιαφέρον, όταν στο 70’ αποβλήθηκε ο Ζεσούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Περουβιανοί άρχισαν να πιέζουν και έχασαν μία δύο καλές ευκαιρίες, αλλά η Βραζιλία κέρδισε πέναλτι στο 90’ και ο Ριτσάρλισον ευστόχησε, για να δώσει το βαρύτιμο τρόπαιο στην χώρα του.

Βραζιλία – Περού 3-1

Βραζιλία: Άλισον, Σάντρο, Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Κασεμίρο, Αρτούρ, Ζεσούς, Κουτίνιο (76′ Μιλιτάο), Έβερτον (93′ Άλαν), Φιρμίνο (75′ Ριτσάρλισον).

Περού: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο, Αμπράμ, Τραούκο, Τάπια (82′ Γκονζάλες), Γιοτούν (78′ Ρουιντίαζ), Καρίγιο (86′ Πόλο), Κουέβα, Φλόρες, Γκερέρο.