Champions League: «Ατσάλινος» Αγιαξ, άλωσε το Λονδίνο και... βλέπει τελικό! (VIDEO)

Ασταμάτητος ο Αγιαξ, πέτυχε και τρίτο “διπλό” στα νοκ-άουτ (1-0 την Τότεναμ στην Αγγλια) και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Champions League.

Αυτή τη φορά, ο Αίαντας δεν άγγιξε την “τέλεια” εμφάνιση που πραγματοποίησε σε Μαδρίτη και Τορίνο στις προηγούμενες φάσεις του θεσμού, κόντρα σε Ρεάλ και Γιουβέντους αντίστοιχα, όμως με το “χρυσό” γκολ του Φαν Ντε Μπέεκ στο 15ο λεπτό πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στους δυσκολοκατάβλητους Λονδρέζους.

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και προηγήθηκαν απόλυτα δίκαια νωρίς στο ματς με το γκολ του 22χρονου Ολλανδού μεσοεπιθετικού σε μια πολύ οριακή φάση, που χρειάστηκε μάλιστα και το VAR. Ωστόσο το τέρμα δίκαια μέτρησε, με τον Φαν Ντε Μπεεκ να κάνει άψογο κοντρόλ και να… ψαρεύει τον Γιορίς για το 0-1 με πλασέ εντός περιοχής.

Ο Αιαντας συνέχισε να πιέζει για κάποια λεπτά, όμως στο τέλος του πρώτου μέρους και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έκατσε πίσω και προσπάθησε στην κόντρα να βρει και δεύτερο τέρμα. Το οποίο όμως δεν ήρθε για μερικά εκατοστά, αφού το όμορφο σουτ του Νέρες εντός περιοχής στο 78′, σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Γιορίς.

Η ρεβάνς του Αμστερνταμ είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τετάρτη (8/5).

Τότεναμ (Μαουρίτσο Πελεγκρίνο): Γιορίς, Βερτόνγκεν (39′ Σισοκό), Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ (79′ Φόιτ), Ρόουζ (79′ Ντέιβις), Σάντσες, Γουανιάμα, Ντέλε Αλι, Ερικσεν, Μόουρα, Γιορέντε

Αγιαξ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Ντε Λιχτ, Φέλτμαν, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε (65′ Μαζραουί), Ντε Γιονγκ, Ζίγιεχ (87′ Χούντελααρ), Νέρες, Τάντιτς, Ντε Μπέεκ.