Τα παιδιά στη γειτονιά σου, με πειράζουνε...

Απαντες και άπασες στο αθλητικό στερέωμα χαιρέτισαν την δυναμική επιστροφή του ΠΑΟΚ. Ειδικά στο ποδόσφαιρο η είσοδος του Ιβάν Σαββίδη ήταν καλό νέο για το υποβαθμισμένο πρωτάθλημα μας. Συνδυάστηκε και με την επιστροφή της ΑΕΚ του Μελισσανίδη και έτσι οι διεκδικητές έγιναν περισσότερο, αυξήθηκε ο ανταγωνισμός, το ενδιαφέρον, η αγωνία, αλλά στη Θεσσαλονίκη έχει αυξηθεί η… παράκρουση. Είναι καλοκαίρι, έχει και ζέστα. Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος.

Πχ: ο ποδοσφαιρικός ΠΑΟΚ κατέκτησε δίκαια το Κύπελλο. Οπως και η ΑΕΚ πήρε το πρωτάθλημα το ίδιο δίκαια. Ομως ο ΠΑΟΚ, η μικρή κοινωνία (σαφώς λιγότεροι και από την ίδια την κοινωνία του τελικά) θέλουν να πιστέψουν ότι πήραν το νταμπλ. Έφτιαξαν και μπλουζάκια, κάνουν και δηλώσεις, φόρεσαν και την μάσκα του Ιβάν του μεγαλοπρεπή με τα κουμπούρια, έκαναν και ταινία το Κύπελλο οι υπάλληλοι της ΠΑΕ. Στο τέλος πιστεύω ότι όντως θεωρούν ότι είναι νταμπλούχοι και θα πάνε στην κλήρωση του Champions League εκεί που κάθονται οι πρωταθλητές. Μέχρι να τους σηκώσουν κομψά από την UEFA, για να πάνε στους μη πρωταθλητές.

Στο μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ είναι μια τίμια ομάδα. Κέρδισε την ΑΕΚ φέτος με 4-0 και μπράβο του. Μας βρήκε μπόσικους ανάμεσα στις κούπες και τα πανηγύρια και μας άφησε εκτός 4αδας. Τώρα όμως το προχώρησαν στη Θεσσαλονίκη. Θέλουν να προωθήσουν την άποψη ότι είναι… πρωταθλητές. Ναι, πρωταθλητές. Και ας παίζουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός καλοκαιριάτικα σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ. Μετά θα διεκδικήσουν και το Κύπελλο που πήρε η ΑΕΚ στην Κρήτη. Ο ΠΑΟΚ για τον… ΠΑΟΚ, είναι Πρωταθλητής. Λίγα λεπτά μετά, είναι και νταμπλούχος Τελεία.

Καλό καλοκαίρι Θεσσαλονίκη. Τρέμω τι θα πουν για το Μουντιάλ… Να’ ναι ο Πρίγιοβις καλύτερος του Μέσι; Εύκολα…