Παραπέμπονται δύο διαιτητές

Αρκετά λάθη έγιναν από τους διαιτητές στην 28η αγωνιστική της Superleague, με τα περισσότερα να εντοπίζονται στη Νέα Σμύρνη, όπου ο Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος με τον Πλατανιά (1-1). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 65′ με πέναλτι για χέρι, σε φάση όμως όπου η μπάλα βρήκε πρώτα το πόδι του Καρυπίδη και το χέρι του βρισκόταν σε φυσιολογική θέση.

Ως εκ τούτου παράβαση δεν υπήρξε και κακώς δόθηκε η εσχάτη των ποινών από τον Σελίμο. Λίγο νωρίτερα όμως (59′) ο Λάκωνας ρέφερι δεν είχε δώσει το πέναλτι που έγινε υπέρ του Πανιωνίου, σε ανατροπή του Τασουλή από τον Καρυπίδη. Όπως αναμενόταν, ο βαθμός που πήρε ο Σελίμος από τον παρατηρητή διαιτησίας, Δημήτρη Σαραϊδάρη είναι αρκετά χαμηλός, καθώς χρεώνεται δύο σοβαρά λάθη, ενώ είχε πρόβλημα και στον πειθαρχικό έλεγχο του παιχνιδιού.

Παραπέμπεται ο Κιοτζένης

Από εκεί και πέρα όμως, πέναλτι δεν δόθηκε και στο Λεβαδειακός-Ολυμπιακός (1-1), υπέρ των Πειραιωτών. Ο Τριποτσέρης ακούμπησε ξεκάθαρα τη μπάλα με το χέρι του, ο διαιτητής Κιοτζένης ωστόσο δεν είδε την παράβαση, καθώς όπως έλεγε μετά το τέλος του αγώνα, κοιτούσε για τυχόν τραβήγματα μέσα στην περιοχή. Το λάθος πάντως είναι σοβαρό, θα έπρεπε εξάλλου να δοθεί και δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον αμυντικό των γηπεδούχων κι ο παρατηρητής Δημήτρης Μπερσής αφού έκανε χρήση βίντεο (ούτε ο ίδιος είχε ξεκάθαρη άποψη μετά το τέλος του αγώνα) τον παραπέμπει.

Παρατηρήσεις για τις κάρτες στην Τούμπα

Σε ό,τι αφορά το ντέρμπι της Τούμπας, ο Στυλιαράς δεν έκανε το σοβαρό λάθος στο ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (3-0), ωστόσο μετά το τέλος του αγώνα δέχτηκε τις παρατηρήσεις του Γιώργου Μπίκα για την υπερβολική χρήση καρτών. Σε ό,τι αφορά ωστόσο την κίτρινη του 2ου λεπτού στον Σάκχοφ, ήταν σωστή. Στο παιχνίδι ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής (1-2), σχετικά με το πέναλτι που ζήτησε ο Γηραιός σε πέσιμο του Γροντή στο 6′, ο παρατηρητής Μαζαράκης δικαιώνει τον Βάτσιο για την απόφασή του να συνεχίσει το ματς.

Σωστή η επανάληψη στη Λαμία

Για το τέλος αφήσαμε την πιο πολυσυζητημένη φάση της αγωνιστικής στην Stoiximan.gr Football League, που δεν ήταν άλλη από την επανάληψη στο πέναλτι της Λαμίας, κόντρα στον Παναιγιάλειο (1-0) την Κυριακή. Ο διαιτητής Κυρίτσης έδωσε οδηγίες πριν την εκτέλεση ώστε να μην μπουν παίκτες μέσα στην περιοχή (ή στο ημικύκλιο), κάτι όμως που δεν έγινε κι έτσι ο παρατηρητής Γιώργος Κωνσταντίνου θεώρησε ότι ορθώς διέταξε την επανάληψη του πέναλτι, ενώ έκρινε και πολύ καλή τη συνολική παρουσία του Δωδεκανήσιου ρέφερι.

Πηγή: Sdna.gr