Πανηγύρισαν την άνοδο, Τσαλμπούρης και Σκουλίδας

Τσαλμπούρης: «Κάθε αρχή και δύσκολη»

Η Εθνική Νέων Ανδρών κέρδισε την Κροατία με 73-67 στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας που γίνεται στη Χαλκίδα και έτσι πήρε την 3η θέση.

Αυτό σημαίνει ότι οι διεθνείς και ανάμεσα τους και οι Γιώργος Τσαλμπούρης και Διονύσης Σκουλίδας της ΑΕΚ, πανηγύρισαν την άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Όλη η διαφορά έγινε στην 3η περίοδο, όπου η Ελλάδα έκανε ένα επί μέρους σκορ 32-8 και μετέτρεψε το εις βάρος της, 41-26 του ημιχρόνου, στο υπέρ της, 58-49 στο 30′ του αγώνα.

Όσον αφορά τους «κιτρινόμαυρους», ο Τσαλμπούρης έπαιξε για 13 λεπτά (13:07”) και είχε 5 πόντους (1/2β., 2/5δ.) και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), ενώ ο Σκουλίδας αγωνίστηκε για σχεδόν 9 λεπτά (8:40”) και είχε 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 λάθος και 0/2 τρίποντα.