Είχε σούπερ Παγιάν, αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ και έχασε με 3-1 σετ από τον ΟΣΦΠ

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÅÊ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)Εξ’ αρχής το ματς για την ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Με Πέτρογλου και Μπουρκόφσκι εκτός ομάδας και τον Ολυμπιακό να είναι ένα… κλικ παραπάνω, η Ένωση πήγαινε απόψε στο Ρέντη για το καλύτερο δυνατό.  To πάλεψε πάντως με όλες τις δυνάμεις, είχε έναν εκπληκτικό Παγιάν, αλλά αυτό δεν έφτανε στο κρίσιμο σημείο. Αποτέλεσμα να χάσει με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και να μείνει στους τρεις βαθμούς και χαμηλά στην βαθμολογία της Volleyleague.

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ καλά στο πρώτο σετ, στο κρίσιμο σημείο να παίρνει την διαφορά και να φτάνει στο 22-24, όμως ένα μπλακ άουτ έφερε τον Ολυμπιακό με τέσσερις σερί πόντους να κάνει το 26-24 και το 1-0 σετ. Αυτό επηρέασε ψυχολογικά την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να μπει νωθρή στο δεύτερο σετ. Η Ένωση σχεδόν έχασε με κάτω τα χέρια το σετ και οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολα το 2-0 σετ με 25-14.

“Ο Ελγκέτα φώναζε για τα πολλά λάθη στην υποδοχή, τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί εύκολα το σετ. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν κι άλλο τους ρυθμούς προκειμένου να τα δώσουν όλα στο τρίτο σετ. Έτσι και έγινε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο γήπεδο, να παίρνει πόντους από έναν εξαιρετικό παραγωγικά Παγιάν (έκλεισε το ματς με 33 πόντους!) και με 23-25 να ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση της νίκης.

Το τέταρτο και πιο κρίσιμο σετ ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και με 15-16 μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός με πέντε σερί πόντους πήρε το προβάδισμα και την ψυχολογία. Έτσι, χάθηκε το ματς με 25-21, με την ΑΕΚ να παραδίδει τις δυνάμεις στο παρκέ.

H AEK πρέπει να βελτιώσει άμεσα τις αδυναμίες της, να βρεθεί λύση με τον Μπουρκόφσκι, καθώς έρχεται το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Γλυφάδα και δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες βαθμών.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-14, 23-25, 25-21)

Ολυμπιακός: (Καζάζης): Γιούρισιτς 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 44% υπ – 44% άριστες), Προύσαλης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (12/19 επ, 1 άσσος, 69% υπ-56% άριστες), Κλαρκ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 77% υπ – 62% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 5 (5/8 επ, 37% υπ – 26% άριστες), Πελεκούδας 1 (μπλοκ), Τζελάτι 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 3 (3/7 επ, 54% υπ – 38% άριστες), Κατσανεβάκης 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 51% υπ -38% άριστες), Παγιάν 31 (28/50 επ, 3 μπλοκ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 6 (6/9 επ) / Γκούζντα (λ – 67% υπ- 61% άριστες), Οικονόμου, Ίλιτς, Δημητρούδης.