Παίδες ΑΕΚ: «Πρόκριση στα μπαράζ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στο χάντμπολ»

Με 34-28 επικράτησαν οι Παίδες της ΑΕΚ στο χάντμπολ επί του Κορωπίου, περνώντας στα μπαράζ πρόκρισης στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Στα μπαράζ πρόκρισης στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πέρασε η ομάδα Παίδων του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ, επικρατώντας με 34-28 του Κορωπίου. Η Ένωση ήθελε μόνο τη νίκη την οποία και κατέκτησε έστω και στα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ πλέον καλείται να αντιμετωπίσει τον Διομήδη Άργους, με τη νικήτρια ομάδα να λαμβάνει το εισιτήριο για το Final 8 που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη (02-05/08).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε με 6-3 και 8-6. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και διατηρήθηκαν έως το φινάλε του ημιχρόνου κοντά στο σκορ, με το 15-13 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κορωπίου πέρασε μπροστά με 20-18, εκμεταλλευόμενη λάθη της άμυνας της ΑΕΚ, και χαμένες μπάλες στην επίθεση. Με ψυχραιμία και σωστό κοουτσάρισμα από τον πάγκο από τον Σπύρο Μπαλωμένο, οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν μπροστά (22-21), ενώ το παιχνίδι έλαβε το χαρακτήρα του ντέρμπι. Όμως, στα τελευταία 5′, οι παίκτες του “Δικεφάλου” πάτησαν… γκάζι και με σερί 7-2 έφτασαν στη νίκη με 34-28 και πήραν την πρόκριση για τα μπαράζ.

ΑΕΚ – ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης 34-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 8-6, 10-9, 13-12, 15-13 (ημ.), 16-17, 18-20, 22-21, 24-24, 27-26, 34-28.
ΑΕΚ (Μπαλωμένος): Βασιλακάκης, Παπαδάτος, Πολυχρόνης 3, Έγκαρχος, Βαρδαξόπουλος 12, Πολυζωγόπουλος 6, Κοτζιάς, Τραχίλης Πούλιας 4, Ματσίρος 3, Χατζηπαυλής 2, Σακελλαρίου, Καρδαμπίκης, Βασιλείου 4.
ΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ (Janca): Ζιώγας, Λάμπρου, Γιαννακούρας 2, Κωνσταντινίδης, Janca 2, Μπαλτάς 6, Παπακωνσταντίνου 3, Μαντζούκας, Παγώνας 2, Λίτσης, Προφής 11, Μπούμπης, Κυριακού, Δαμίγος 2.

Πηγή: aek.gr