Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ17: Απόψε ο μεγάλος τελικός

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ17 ξεκίνησε στις 26 Οκτωβρίου, 22 ημέρες ήταν αρκετές για να φτάσουμε στον τελικό…αλλά και να δούμε αρκετά ταλέντα που ξεχώρισαν.

Η οικοδέσποινα, Βραζιλία και ήδη κάτοχος τριών τίτλων, ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Έπειτα και από την νίκη – ανατροπή με την Γαλλία (3-2, με 0-2 ημίχρονο), έδειξε ότι κανείς δεν μπορεί να την σταματήσει. Με πρωταγωνιστές τον Κάιο Ζόρζε (4 γκολ) και τον Γκαμπριέλ Βερόν (3 γκολ και 2 ασίστ), η ομάδα που κατέκτησε το πρώτο της τρόπαιο με τον Ροναλντίνιο στην ενδεκάδα (το 1997), είναι το μεγάλο φαβορί και απόψε.

Αντίπαλος της, το σκληροτράχηλο Μεξικό! Σκληροτράχηλο γιατί έχει αποδείξει ότι η «καλή άμυνα δίνει τίτλους». Χωρίς να προσφέρει ιδιαίτερο θέμα, κερδίζοντας – συνήθως – στις λεπτομέρειες έχει καταφέρει, αθόρυβα να φτάσει στον μεγάλο τελικό. Όσο περίεργο και αν φαίνεται, το Μεξικό είναι μια κλασσική δύναμη στις μικρές ηλικιακά ομάδες, έχοντας κατακτήσει δύο τίτλους. Για να φτάσει στον τελικό, χρειάστηκε να κερδίσει τους Ολλανδούς, στα πέναλτι. Σε ένα παιχνίδι που η ομάδα της Αμερικής είχε μόλις…μια ευκαιρία, το γκολ! Με ήρωα τον τερματοφύλακα του, Εντουάρντο Γκαρσία, αλλά και το αμυντικό χαφ Ευγένιο Πισότο θα βάλει δύσκολα στην Βραζιλία!

Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος γι’ απόψε τα μεσάνυχτα (Κυριακή, 23:50) και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ.