Ούτε που είδαν τον αετό, το «τρένο» της ΑΕΚ ισοπέδωσε και τον Ηρακλή!

Αυτό το «τρένο» δεν σταματά πουθενά. Η ΑΕΚ συνέχισε να σκορπά τρόμο σε κάθε ομάδα που βρίσκει απέναντι της και ο Ηρακλής δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Η Ενωση έφτασε στη 15η συνεχόμενη νίκη για το πρωτάθλημα, ισοπεδώνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 86-61 και δίνοντας την πιο πειστική απάντηση σε όσους θέλησαν να αστειευτούν με το δικέφαλο αετό. Εξίσου σημαντικό με τη νίκη, πως η ΑΕΚ βρήκε ξανά το βασικό της χαρακτηριστικό και έπαιξε σούπερ άμυνα,

Εχοντας πλέον διαθέσιμους όλους τους παίκτες του «κιτρινόμαυρου» ρόστερ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Αφησε εκτός 12άδας για λόγους ξεκούρασης τον Γκραντ, έδωσε χρόνο συμμετοχής – στην πεντάδα μάλιστα – στον Κακλαμανάκη και τον Μαυροειδή. Βέβαια, το μεγάλο γεγονός για την ΑΕΚ ήταν η μεγάλη επιστροφή του Νίκου Γκίκα, που ξεπέρασε τον τραυματισμό στο δάχτυλο και μπήκε έπειτα από καιρό στο ροτέισον.

Μαγικό ξεκίνημα

Επειτα από τις προβληματικές εμφανίσεις – παρά τις νίκες – στα ματς με Ρέθυμνο, Πανιώνιο και για 30’ κόντρα στη Βόννη, η ΑΕΚ έψαχνε τη νίκη με εμφατικό τρόπο. Με το δικό της τρόπο για να είμαστε ακριβείς, παίζοντας δηλαδή εξαιρετική άμυνα και βγάζοντας γρήγορες επιθέσεις και σχήματα που θα αξιοποιούσαν τα μεγάλα επιθετικά όπλα της ομάδας. Οπερ και εγένετο, με την Ενωση να πραγματοποιεί ένα δεκάλεπτο βγαλμένο από τις καλύτερες μέρες της.

Η ΑΕΚ έπιασε από το…λαιμό τον Ηρακλή, με εξαιρετική και πιεστική άμυνα που δεν επέτρεπε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης ούτε να φτάνει στην επίθεση. Ο Παπαθεοδώρου μοίρασε χρόνο συμμετοχής (είχε ρίξει ήδη δέκα παίκτες στο παρκέ στο πρώτο 10λεπτο), με την ΑΕΚ να έχει 12 πόντους από λάθη των αντιπάλων, 7 πόντους έπειτα από κλέψιμο (πέντε συνολικά) και αιφνιδιασμό. Μοιραία, η Ενωση έκανε πάρτι στο παρκέ και έκλεισε την 1η περίοδο με το σκορ στο 30-12.

Εκπληκτικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρέι, που μπήκε σεληνιασμένος έπειτα και από τη μεσοβδόμαδη παρουσία του κόντρα στη Βόννη. Σε οκτώμιση λεπτά συμμετοχής, ο σούτινγκ γκαρντ της «Βασίλισσας» έφτασε τους 13 πόντους, με απόλυτη ευστοχία εντός πεδιάς (4/4). Εξαιρετικός και ο Ζήσης, που πέραν της οργάνωσης συνέβαλε σημαντικά και στο σκοράρισμα, ενώ πολύτιμος – επιθετικά – ήταν και ο Κακλαμανάκης.

Εδωσε δικαιώματα

Στη 2η περίοδο, ο Ηρακλής προσπάθησε να πιέσει. Επαιξε διάφορες προσαρμοσμένες άμυνες, άλλες φορές ζον πρες, άλλες φορές με καθαρή ζώνη, δυσκόλεψε την ΑΕΚ. Βέβαια, κυρίως οι «κιτρινόμαυροι» δυσκόλεψαν τη ζωή τους μόνοι τους. Βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, χαλάρωμα στην άμυνα, έδωσαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης τη δυνατότητα να μειώσει και να κλείσει τη διαφορά ακόμα και κάτω από τους δέκα πόντους!

Η ΑΕΚ είχε χαλάσει το μυαλό της. Είναι χαρακτηριστικό, πως σούταρε μόλις με 28% στα δίποντα και δεν έβρισκε πια τις λύσεις από την άμυνα της. Ο Ηρακλής χτυπούσε κατά κύριο λόγο μέσα από τη ρακέτα, εκμεταλλευόταν τη δύναμη του Καββαδά που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει κανένας από τους σέντερ της ΑΕΚ (ούτε καν ο Σλότερ) και το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να συνέρχεται και να επανακτά το προβάδισμα (44-32) σε υψηλά επίπεδα.

Τον έβαλε στο παιχνίδι

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε σαφώς μεγαλύτερη διάθεση, αλλά πλέον ο Ηρακλής είχε αποθρασυνθεί και ήταν μέσα στο παιχνίδι. Η Ενωση μπήκε γερά, με τον Ρέι έφτασε τη διαφορά ξανά στους 18 (50-32), αλλά κάπου εκεί πάλι χάθηκε η ηρεμία. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έψαχναν το σύστημα, αλλά πήγαιναν στο καλάθι μέσα από ατομικές προσπάθειες. Ο Ηρακλής δυνάμωσε την άμυνα του, έκανε τρία διαδοχικά κλεψίματα.

Συν τοις άλλοις, εκμεταλλεύθηκε τη νωθρότητα της ΑΕΚ στην άμυνα. Ροκάνιζε την αγορά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους έξι πόντους (55-49, 2,45 πριν το τέλος της 3ης περιόδου). Ο Παπαθεοδώρου…γκάζωσε, έριξε στο ματς Λάνγκφορντ, Ματσιούλις και Σλότερ. Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε, άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και να βρίσκει λύσεις επιθετικά, αλλά αμυντικά έλειπε η σκληράδα. Το δεκάλεπτο έληξε 60-51, με τον Κακλαμανάκη να ρίχνει μεγαλοπρεπή τάπα στον Καββαδά στην τελευταία φάση.

Ο μεγάλος αρχηγός

Ο Ηρακλής μείωσε ξανά στους έξι με την έναρξη της 4ης περιόδου (60-54), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Ματσιούλις. Ο απίθανος αρχηγός της ΑΕΚ, κέρδισε την επαναφορά σε ένα χαμένο ριμπάουντ, ευστόχησε σε τρίποντο με την επίθεση βραχυκυκλωμένη και είχε κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ με δύο εύστοχες βολές για να πάει ξανά τη διαφορά πάνω από τους δέκα (65-54, 8:54). Η ΑΕΚ άρχισε να παίζει ξανά άμυνα, αλλά δυσκολευόταν απέναντι στη ζώνη του Ηρακλή και έκανε φτηνά λάθη στην επίθεση.

Όλα αυτά, μέχρι να «πυροβολήσει» ξανά ο Ματσιούλις που με τρίποντο πήγε τη διαφορά ξανά στους 13 (68-55, 7:00). Το παιχνίδι πλέον απέκτησε διαδικαστική διαδικασία. Ο Τσάλμερς ήταν εξαιρετικός, η ΑΕΚ βρήκε εύκολους πόντους από τους Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλο και κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, φτάνοντας τη διαφορά στο φινάλε στους , που αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη τιμή μέσα στο παιχνίδι.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ρέι 16, Γιάνκοβιτς 9, Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3, Ζήσης 13, Τσάλμερς 3, Λάνγκφορντ 11, Ματσιούλις 11, Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6, Σλότερ 3

Ηρακλής (Η. Καντζούρης): Τέπιτς 4, Καββαδάς 11, Σούλερ 12, Ντέιβιτς 8, Χάνλαν 14, Μανωλόπουλος 6, Κακαρούδης 4, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.