Όταν ο Άρσεν Βεγκέρ δίδαξε τι σημαίνει fair play

Σπουδαία στον αθλητισμό δεν είναι μονάχα μια νίκη, ένα τρόπαιο ή έστω ένα μετάλλιο. Μια κίνηση ευγενούς άμιλλας φανερώνει τέτοιο μεγαλείο ψυχής, γεννά τόσα αληθινά συναισθήματα θαυμασμού, που πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία από οτιδήποτε άλλο. Το ημερολόγιο έγραφε 13 Φεβρουαρίου του 1999. Άρσεναλ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ συγκρούονταν στο πλαίσιο του έκτου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας.

Έπειτα από 75 λεπτά στην αναμέτρηση, το σκορ στο «Χάιμπουρι» παρέμενε στο εύθραυστο 1-1 και οι ελπίδες των «λεπίδων» να πάρουν την ισοπαλία, οδηγώντας το ζευγάρι σε δεύτερο παιχνίδι στο «Μπράμαλ Λέιν», διατηρούνταν στο ακέραιο. Όταν ο Λι Μόρις τραυματίστηκε, οι παίκτες των φιλοξενούμενων πέταξαν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ.

Ο Ρέι Πάρλουρ έστειλε την μπάλα προς την πλευρά της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά προς έκπληξη όλων ο Νουάνκο Κανού, ο οποίος πραγματοποιούσε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Άρσεναλ και είχε περάσει στο ματς 11 λεπτά νωρίτερα, δεν έδωσε τη μπάλα στους παίκτες της Γιουνάιτεντ ως είθισται. Αντ’ αυτού, προτίμησε να βγάλει μια συρτή σέντρα προς τον Μαρκ Όβερμαρς με τον Ολλανδό να σκοράρει προ κενής εστίας στην 529η εμφάνισή του, με τη λονδρέζικη φανέλα ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

«Επικρατούσε ένα πανδαιμόνιο»

O τότε αρχηγός της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Ντέιβιντ Χόλντσγουορθ, εξομολογήθηκε έπειτα από αρκετά χρόνια στο βρετανικό δίκτυο «Goal.com»: «Δεν είχαμε καμιά αμφιβολία, όλοι στην ομάδα πιστεύαμε ότι θα μας ξαναδώσουν πίσω τη μπάλα. Μας ξεκαθάρισαν ότι θα την αφήσουν να καταλήξει στα πόδια του τερματοφύλακά μας, του Άλαν Κέλι, εξαιτίας του τραυματισμού του Λι. Ωστόσο, ξαφνικά τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά. Η μπάλα ήταν στα χέρια του Ρέι Πάρλουρ και όταν ο διαιτητής έδωσε εντολή με μια χειρονομία να αρχίσει εκ νέου το ματς ο ίδιος πράγματι την άφησε προς την πλευρά μας».

Σχετικά με το τι ακολούθησε ύστερα από την επίτευξη του περίφημου γκολ, αναφέρει: «Υπήρξε ένα μεγάλο μπέρδεμα και πολλοί παίκτες που είχαν θυμώσει μαζεύτηκαν στο σημείο. Ήμασταν έξαλλοι, και αυτό ήταν απολύτως λογικό, αφού όλοι είχαν δει την αδικία που είχε γίνει.

Μίλησα με μερικούς από τους ποδοσφαιριστές της Άρσεναλ και μόνο μου ζητούσαν συγγνώμη. Αλήθεια τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν, όταν έχει προηγηθεί ένα τέτοιο συμβάν; Επικρατούσε ένα πανδαιμόνιο, δεν νομίζω ότι κανείς από εμάς ήξερε τι ακριβώς έπρεπε να κάνει. Δεν έχω βιώσει ξανά κάτι παρόμοιο. Εκείνη τη στιγμή ήμουν έξαλλος με τον Κανού. Ωστόσο δεν του δόθηκε η ευκαιρία να απολογηθεί, καθώς τον περικυκλώσαμε αμέσως με άγριες διαθέσεις. Παρόλα αυτά, από τότε έχει ζητήσει συγγνώμη, έχουμε συμφιλιωθεί και είναι καλός άνθρωπος».

Οι οικοδεσπότες είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ χάρη στον Πατρίκ Βιεϊρά από το πρώτο ημίχρονο, προβάδισμα που έμοιαζε με υποθήκη νίκης. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να το υπερασπιστούν, καθώς η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έφτασε στην ισοφάριση με καρφωτή κεφαλιά του Μαρσέλο. Από εκεί και πέρα, ακολούθησε το γκολ του Όβερμαρς, το οποίο όπως είναι λογικό προξένησε την «έκρηξη» των παικτών του Στιβ Μπρους που μάταια ζητούσαν εξηγήσεις από τον διαιτητή της συνάντησης, Πίτερ Τζόουνς, σαν μαινόμενοι ταύροι.

Μπροστά σε αυτή τη γενική κατακραυγή, ο Άρσεν Βεγκέρ σε συνεννόηση με τον αντιπρόεδρο της Άρσεναλ, Ντέινιβτ Ντιν, εισηγήθηκαν με αίτημά τους την επανάληψη του αγώνα. Μπροστά στο πρωτόγνωρο πρόβλημα που δημιουργήθηκε η Αγγλική Ομοσπονδία ανταποκρίθηκε θετικά.

Εν τέλει, ο αγώνας διεξήχθη ξανά σε ουδέτερο έδαφος και όχι στο «Μπράμαλ Λέιν» και -σαν σε ένα περίεργο deja vu της μοίρας- οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν για μια ακόμη φορά με το ίδιο σκορ, δηλαδή 2-1…