Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: Η Ρεάλ είναι εδώ!

Η Ρεάλ αντέδρασε στον αποκλεισμό – σοκ στο κύπελλο, πέρασε από την Παμπλόνα με τεσσάρα κόντρα στην Οσασούνα (4-1) και βρέθηκε στο +6 από τη Μπαρτσελόνα, αλλά με ματς περισσότερο. Συμπαγής, ψύχραιμη και ουσιαστική, η ομάδα του Ζιντάν άφησε πίσω της το κάκιστο ξεκίνημα, έκανε την ανατροπή και συνέχισε στον δρόμο για την κούπα.

Πολλές φωνές για το… δολοφονικό τάκλιν του Ράμος. Πολύ δυνατό ξεκίνημα της Οσασούνα, αιφνιδίασε απόλυτα τη Ρεάλ και στο πρώτο τέταρτο είχε γκολ και χαμένες ευκαιρίες. Στο 1ο λεπτό το σουτ του Βιδάλ πέρασε άουτ, ενώ στο 3′ και το 4′ Αρνάιθ και Ρούμπεν Γκαρθία αντίστοιχα δεν βρήκαν στόχο από εξαιρετική θέση. Η Οσασούνα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 14΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Επειτα από κόρνερ, ο κεντρικός αμυντικός, Ρούμπεν Γκαρθία με ωραία κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ηταν, το πρώτο τέρμα φέτος για τον 27χρονο, ο οποίος είχε πάρει ελάχιστες ευκαιρίες. Η Ρεάλ ήταν κακή στο δημιουργικό κομμάτι, χωρίς εμπνεύσεις, ενώ στο 21′ «φλέρταρε» με την αποβολή! Ο Ράμος έκανε αντιαθλητικό τάκλιν στον Ρούμπεν Ντίας, αλλά ο διαιτητής δεν του έδειξε ούτε κάρτα. Οι Μαδριλένοι ισορρόπησαν και στο 30′ πλησίασαν την ισοφάριση.

Κάκιστη η έξοδος του Ερέρα, ο Καρβαχάλ έκανε το σουτ που όμως δεν βρήκε στόχο. Στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Μπέιλ πέρασε άουτ… Ωστόσο, τρία λεπτά ήρθε το γκολ της λύτρωσης. Ο Μπέιλ έκανε το σουτ, η μπάλα από κόντρα έφτασε στον Ισκο και ο Ισπανός με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-1. Η Ρεάλ πίεσε και στο 38′ έφτασε στην ανατροπή! Από στημένη φάση, ο Καζεμίρο πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ράμος χωρίς αντίπαλο την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-1. Το β’ μέρος δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να απειλεί πρώτη, αλλά ο Μπενζεμά δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει, ενώ ο Μόντριτς διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Η Οσασούνα απάντησε και στο 54′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως η τοποθέτηση του Βαράν στο σουτ του Ρούμπεν Γκαρθία ήταν σωτήρια. Η Ρεάλ δεν είχε διάθεση να ρισκάρει, στόχος της να διατηρήσει τα κεκτημένα, δίνοντας έτσι χώρο στην Οσασούνα.

Η είσοδος του Βάθκεθ έδωσε «φρεσκάδα» και οι Μαδριλένοι κατάφεραν στο 85’ να «σφραγίσουν» το τρίποντο. Ο Μπενζεμά βρήκε υπέροχα τον Βάθκεθ, ο οποίος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 3-1. Οι Μαδριλένοι είχαν διάθεση γι ακόμα ένα τέρμα και το πέτυχαν στις καθυστερήσεις με τον Γιόβιτς που είχε πάρει τη θέση του Μπενζεμά. Ο Βαλβέρδε έκανε υπέροχη ασίστ και ο Σέρβος με εντυπωσιακό τέρμα πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στη La Liga.