Βασίλισσα ξανά η ΑΕΚ με μεγάλη νίκη 77-64 επί του Πανιωνίου στο "καυτό" ΟΑΚΑ

aek-panionios-αεκ-πανιωνιοςΤην πρώτη φετινή της νίκη για το πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΚ επικρατώντας του Πανιωνίου πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ με 77-64. Ωστόσο, πιο σημαντικό ακόμα και από τη νίκη ήταν η μαζική επιστροφή του κόσμου στο πλευρό της «Βασίλισσας». Περισσότεροι από 6.000 Ενωσίτες δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα και έσπρωξαν την ομάδα του Ζιάγκου στη νίκη, ειδικά στην τρίτη περίοδο όταν είχε κολλήσει. Θυμίζοντας στιγμές από το ένδοξο παρελθόν και τραγουδώντας ρυθμικά στην εξέδρα: «Όπως παλιά, Βασίλισσα ξανά».

Η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με πιεστική άμυνα στα ¾ του γηπέδου και εξαιρετική ευστοχία έξω από τη γραμμή του τρίποντου, η ομάδα του Ζιάγκου πήρε προβάδισμα από το πρώτο καλάθι και δεν το άφησε σε κανένα σημείο του ματς. Με τον Ράιτ να οργανώνει ιδανικά, τον Κάιλς να εκτελεί και τον Σαρικόπουλο να σκεπάζει τα καλάθια η ΑΕΚ έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 και έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-13. Οι αλλαγές που έκανε στην ομάδα ο Ζιάγκος για να τη διατηρήσει με πολλές δυνάμεις και να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, είχαν ως αποτέλεσμα να μπει και ο Πανιώνιος στο παιχνίδι. Ωστόσο, ακόμα και στις στιγμές της πίεσης των φιλοξενούμενων, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους δέκα πόντους.

Η «Βασίλισσα» άντεξε στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν έκανε σερί 7-0 και μείωσε για μία και μοναδική φορά στους εννιά (31-22). Εκεί μίλησε ξανά ο Κάιλς, η καλή άμυνα και ο Ντούσαν Σάκοτα. Με κλέψιμο και αιφνιδιασμό, αλλά και τρίποντο απέναντι σε επίθεση ο έμπειρος φόργουορντ έβαλε ξανά τα πράγματα στη θέση τους. Στο φινάλε του ημιχρόνου μάλιστα η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (20 πόντους, 47-27).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ μπήκε υπνωτισμένη. Δέχτηκε σερί 9-0 από τον Πανιώνιο, έμεινε τρία λεπτά δίχως καλάθι μέχρι να σκοράρει με τρίποντο ο Κασελάκης. Κακή άμυνα, βιαστικές επιθέσεις έφεραν τον Πανιώνιο στους οκτώ (50-42) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, η Ενωση βελτίωσε την άμυνα της και με τρίποντο του Παπαντωνίου έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-42). Ο Ξανθόπουλος μείωσε ξανά στους οκτώ, αλλά ο Μιχάλης Πολυτάρχου είχε απάντηση με τρίποντη «βόμβα». Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Πανιώνιος μείωσε στους επτά (60-53).

Με δύο καλάθια του Σάκοτα η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (64-53). Με τρίποντο του Παπαντωνίου η Ενωση πήρε διαφορά 14 πόντων, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Συνεχόμενα λάθη από Σαρικόπουλο και Σάκοτα δεν τα εκμεταλλεύθηκε ο Πανιώνιος για να μειώσει, αλλά με καλάθια των Σάκοτα και Κασελάκη η ΑΕΚ πήγε στο +14 (73-59). Το κόψιμο του Σαρικόπουλου σε επίθεση του Κορόλεφ τελείωσε και τις τελευταίες σκέψεις του Πανιωνίου για να μπει στο παιχνίδι

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Β. Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9, Κάιλς 11, Σάκοτα 18, Κασελάκης 11, Πολυτάρχου 6, Ράιτ 9, Γουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 8, Μιλόσεβιτς 3, Τσιάκος

Πανιώνιος (Θ. Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16, Βεργίνης 8, Στρναντ 3, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15, Σταμάτης