Ολυμπιακός: Φιλική νίκη με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα πριν τον τελικό Κυπέλλου

Στου Ρέντη

Με την αποχώρηση του Μπόμπι Αλέν να επισκιάζει τα πάντα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στο τελευταίο του τεστ πριν τον τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τους Ηπειρώτες, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να αποχωρεί πριν την συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Αμέσως υπήρξε ανησυχία, αλλά με νέα ενημέρωση το πρόβλημα του νεαρού τερματοφύλακα δεν είναι τελικά τόσο σοβαρό.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε την ομάδα με 3-4-3 και τους Αλέν στο τέρμα, Μπα Σισέ Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας, Μπουχαλάκη, Γκιγιέρμε, Ραντζέλοβιτς Μασούρα στην μεσαία γραμμή και τους Φορτούνη, Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Η φιλική αναμέτρηση στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού στο Ρέντη έληξε με νικητές τους γηπεδούχους με γκολ που πέτυχε ο Χασάν στο 87′, σε μια αναμέτρηση που δεν είχε πολλές φάσεις, καθώς θα λέγαμε πως κυρίως ήταν μια χαλάρωση πριν τον μεγάλο τελικό για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες ωστόσο θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα, χάνοντας δύο ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (9′ Καραργύρης), Ραντζέλοβιτς, Μπα, Παπαδόπουλος (63′ Τοροσίδης), Σισέ, Μασούρας, Γκιλιέρμε (45′ Καμαρά), Μπουχαλάκης (45′ Καφού), Φορτούνης (45′ Χασάν), Βαλμπουενά (63′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (76′ Μπρούνο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (66′ Γιαννίκογλου), Παντελάκης (66′ Πανουργιάς), Σάλιακας, Κάργας (82′ Γώγως), Πίρσμαν (58′ Πήλιος), Σιόντης, Φάμπρι (70′ Γροσδάνης), Λώλης (66′ Λιάσος), Νάουμετς (81′ Οικονομόπουλος), Παμλίδης, Λεό (58′ Ελευθεριάδης).