Ολυμπιακός - Άρης 3-1: Δεν εμφανίστηκε ο Άρης, άσο από ημίχρονο ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός νίκησε στο «φιλικό» τον Άρη

Ο Ολυμπιακός χωρίς να… ιδρώσει νίκησε 3-1 τον Άρη στο «φιλικό» του «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ το σκορ ήταν 3-0 από… ημίχρονο!

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Μασούρας δε βρήκε την μπάλα μέσα από την περιοχή και στο 8’ ο Μπα έδιωξε άσχημα πάνω στον Γκάμα, που από ιδανική θέση πλασάρε άστοχα.  Στο 26’ ο Δεληζήσης έκανε τραγικό λάθος, ο Καμαρά του έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Βαλμπουενά που έπεσε στην περιοχή μετά το μαρκάρισμα του Δεληζήση, η φάση συνεχίστηκε και ο Καμαρά έκανε το 1-0 με σουτ. Μάλιστα με τη σέντρα σχεδόν, ο Ελ Αραμπί έκλεψε έδωσε στον Καμαρά κι εκείνος έγραψε το 2-0.

Στο 33’ και στο 35’ ο Ολυμπιακός απείλησε με τους Μπουχαλάκη και Ελ Αραμπί και στο 38’ ο Καμαρά έκανε το γύρισμα από δεξιά, οι κόντρες ευνόησαν τον Μασούρα που πλάσαρε από κοντά για το 3-0.

Στο 56’ ο  Ιντέγε τσίμπησε την μπάλα και πέρασε τον Σαμ έδωσε στη συνέχεια για τον Λάρσον που καθυστέρησε και τον έκλεισαν οι γηπεδούχο ενώ στο 57’ ο Λάρσον σούταρε μέσα από την περιοχή και λίγο αριστερά και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Σα. Τελικά στο 64ο λεπτό ο Μαντσίνι σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Ιντέγε που μείωσε σε 3-1 από κοντά. Στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι αλλά ο Κουέστα απέκρουσε την εκτέλεση του Φορτούνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σισέ, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (52’ Καφού), Καμαρά, Βαλμπουενά (52’ Φορτούνης), Μασούρας (77’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (52’ Χασάν)

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης (45+2’ Σόουζα), Βέλεθ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Λάρσον (76’ Μπα), Γκάμα (76’ Τόνσο), Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Ιντέγε.