Ολα τα ρεκόρ που «έσπασε» η ΑΕΚ στα Γιάννενα

Εικόνες από το ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση χθες στους Ζωσιμάδες, διέλυσε με 4-0 από το… ημίχρονο τον ΠΑΣ Γιάννενα, πετυχαίνοντας σημαντική νίκη, που συνδυάστηκε με γκολ και θέαμα. Παράλληλα, οι «κιτρινόμαυροι» έσπασαν μία σειρά από… ρεκόρ!

Αναλυτικά όσα αναφέρει το επίσημο site της Super League:

Τα τέσσερα γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ μέσα στα Γιάννενα στο πρώτο ημίχρονο, είναι ξεχωριστό γεγονός, καθώς τόσα ακριβώς γκολ, τέσσερα δηλαδή, είχε πετύχει συνολικά στις 21 επισκέψεις της ως τώρα εκεί!

Ακόμα η ΑΕΚ είναι η πρώτη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα, που πετυχαίνει τόσα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Τελευταία ομάδα που έχει βάλει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο είναι πάλι η ΑΕΚ, στις 18 Φεβρουαρίου 2018, όταν προηγήθηκε της Ξάνθης με 4-0 και νίκησε με αυτό το σκορ. Τελευταία ομάδα που έβαλε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκτός έδρας, είναι ο Παναθηναϊκός όταν στις 18 Φεβρουαρίου 2017 προηγήθηκε 4-0 του Αστέρα Τρίπολης και τον νίκησε 5-0.

Τελευταία ομάδα που έχει βάλει περισσότερα από τέσσερα είναι πάλι η ΑΕΚ, στις 5 Φεβρουαρίου 2017, όταν προηγήθηκε 5-0 της Βέροιας και νίκησε 6-0.

Η ΑΕΚ για τελευταία φορά πέτυχε τουλάχιστον τέσσερα γκολ εκτός έδρας σε επίσημο αγώνα στις 26 Οκτωβρίου 2017, όταν νίκησε στη Λάρισα τον Απόλλωνα Λάρισα για το Κύπελλο με 7-0 και ημίχρονο 5-0.

Στο πρωτάθλημα ωστόσο τέσσερα τουλάχιστον γκολ εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο είχε να βάλει από τις 8 Μαρτίου 2009, όταν νικούσε τον Πανσερραϊκό με 5-1 από το πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δέχεται για πρώτη φορά στην ιστορία του στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα γκολ στην έδρα του!

Μάλιστα ανεξάρτητα έδρας δεν έχει δεχτεί τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο εδώ και 40 χρόνια! Ήταν πάλι η ΑΕΚ, όταν τον νικούσε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 7-2 και ημίχρονο 5-0!