Οι «φτωχοί» τελικοί του Champions League

Η Μπάγερν Μονάχου είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Μπάγερν Μονάχου είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι «Βαυαροί» κέρδισαν πανάξια τον τίτλο κι έδειξαν ότι διαθέτουν μια σπουδαία ομάδα. «Απενεργοποίησαν» όλα τα ατού της Παρί και έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα.
Το τελικό 1-0, ωστόσο δεν ευχαρίστησε τους ποδοσφαιρόφιλους, καθώς ήταν ο πιο «φτωχός» τελικός Champions League των τελευταίων 17 χρόνων!

Το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων παρουσιάζει τους τελικούς του Champions League που είχαν μόλις ένα γκολ!
Αυτή ήταν η 4η φορά που κάποια ομάδα πήρε τον τίτλο με 1-0, ενώ μόλις μια φορά στην Ιστορία του Champions League (από τη σεζόν 1992-93 που μετονομάστηκε) ο αγώνας έληξε 0-0.

Τα περισσότερα τέρματα έχουν μπει στον αλησμόνητο τελικό της Κωνσταντινούπολης ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μίλαν (3-3). H Παρί Σεν Ζερμέν έγινε η 10η ομάδα που δεν καταφέρνει να σκοράρει σε τελικό Champions League.

Αναλυτικά οι «φτωχοί» τελικοί του Champions League.

2002-03

Στον τελικό έφτασε η Μίλαν με τη Γιουβέντους. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 0-0 με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα πέναλτι. Η Μίλαν στάθηκε πιο τυχερή ευστόχησε σε 3 έναντι 2 της «μεγάλης κυρίας» και κατέκτησε το τρόπαιο.

1997-98

Ενας τελικός ανάμεσα στην Ρεάλ και τη Γιουβέντους κανείς δεν πίστευε ότι θα έληγε μόνο με ένα γκολ! ΑΠό τη μια παίκτες όπως οι Ραούλ, Μοριέντες, Ζέεντορφ, Ρεδόνδο και από την άλλη: Ντελ Πιέρο, Ινζάγκι, Ζιντάν. Η «Βασίλισσα» επικράτησε τελικά με 1-0 χάρη στο γκολ του Μιγιάτοβιτς

1994-95

Ο μεγάλος Αγιαξ αντιμετώπιζε τη Μίλαν στον τελικό που διεξήχθη στη Βιέννη. Οι Ολλανδοί κατέκτησαν το τρόπαιο με το χρυσό γκολ να σημειώνει ο Κλάιφερτ, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

1992-93

Ο πρώτος τελικός στην Ιστορία του Champions League (από όταν άλλαξε ονομασία) έγινε στη Γερμανία. Οι φιναλίστ ήταν Μαρσέιγ και Μίλαν. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 1-0, χάρη στο γκολ του Μπολί στο 43′.