Οχι για γέλια, μόνο για κλάματα!

Με ένα τραγικό β’ ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο, η ΑΕΚ έχασε από αυτόν τον Αρη των… 1.000 προβλημάτων με 64-62 και χάρισε στους Θεσσαλονικείς μια ανέλπιστη νίκη για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Εστουντιάντες, μετά από λίγες ημέρες ήρθε και… νέα σφαλιάρα!

Μόνο ο Γκριν και ο Λαρεντζάκης πάλεψαν τον αγώνα, κάκιστη διαχείριση από τον πάγκο με τον… ντεφορμέ Μανωλόπουλο και τραγικές τελευταίες επιθέσεις που… χάρισαν την νίκη σε έναν μέτριο Αρη!

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τα ηνία, χάρη σε Μαυροειδή και Μπάρλοου, δημιουργώντας διαφορά (2-9, 4′). Ο Ντελρόι Τζέιμς έδωσε λύσεις στη συνέχεια και η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο (6-15, 7′).Ο Άρης ανέβασε την πίεσή του και κατάφερε να μειώσει. Μπένσον και Βον έδωσαν λύσεις και η διαφορά μειώθηκε (10-15, 8′). Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, με την Ένωση να προηγείται με 5 πόντους (10-15).

Χωρίς ρυθμό άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές. Η ΑΕΚ, όμως κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της με τους Σι και Λαρεντζάκη (13-20, 13′). Ο Άρης έβγαλε αντίδραση εκ νέου και με τον Μπελ να δίνει λύσεις κατάφερε να μειώσει (17-22, 14′). Ο Λαρεντζάκης ήταν ορεξάτος, με την ΑΕΚ να ανεβάζει τη διαφορά (20-27, 15′). Ο Άρης όμως παρέμενε ανταγωνιστικός, χάρη στον Μπελ (24-27, 17′). Ο Μάικ Γκριν ανέλαβε δράση και το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε σε διψήφια επίπεδα (24-34, 19′). Οι βολές του Κουάμε Βον στο φινάλε του πρώτου μέρους έγραψαν τον επίλογο για το 27-34.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του και το κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η πιεστική άμυνα των παικτών του Γιαννάκη, σε συνδιασμό με τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (35-35, 23′). Ο Μπένσον, μάλιστα, έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (37-35, 24′). Η ΑΕΚ αντέδρασε, όμως και χάρη σε Γκριν και Λαρεντζάκη πήρε και πάλι προβάδισμα (43-46, 28′). Ο Αθηναίου με ένα μεγάλο σουτ έφερε και πάλι τον Άρη σε θέση ισχύος (47-46, 29′). Οι «κίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Βον να γράφει το 48-47.

Το… ντέρμπι παρέμεινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά της περιόδου (53-53, 33′). Ένα τρίποντο του Αθηναίου έφερε τον Άρη σε θέση ισχύος (56-543, 34′).Ο Τζέιμς με ωράια προσπάθεια έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (56-57, 35′). Όχι για πολύ όμως, καθώς τα τρίποντα των Αθηναίου και Μπελ έφεραν στο +5 τον Άρη (62-57, 37′). Τα λάθη ήταν αρκετά στα τελευταία λεπτά, με τον Άρη να παίρνει σημαντικό προβάδισμα, χάρη στον Μπελ (64-59, 39′). Ο Σάκοτα κράτησε… ζωντανή την ΑΕΚ μέχρι το τέλος του αγώνα (64-62). Η Ένωση, μάλιστα, είχε και ευκαιρία να «κλέψει» το παιχνίδι, όμως το τελευταίο σουτ του Κέλσεϊ Μπάρλοου δεν βρήκε τον στόχο και έτσι ο Άρης πήρε μια μεγάλη νίκη με 64-62.