Ο πρώτος μεταπολεμικός τίτλος της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με ένα φανταστικό ντεμαράζ στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της σεζόν 1962-1963 έπιανε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση και οι δύο ομάδες θα έδιναν ματς μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η Ένωση μία ημέρα σαν σήμερα το 1963 υποδεχόταν τους «πράσινους» στην υπερσύγχρονη Νέα Φιλαδέλφεια και της έκανε και η ισοπαλία καθώς υπερτερούσε στη διαφορά τερμάτων που ήταν το κριτήριο. Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 9’ με τον Τουμπέλη, με την ΑΕΚ όμως του Ουγγρογερμανού Γένε Τσάκναντι να αντιδράει και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να προηγείται με 3-1 χάρις στα τέρματα των Παπαϊωάννου (24’, 27’) και Νεστορίδη (39’).

Στην επανάληψη ο «Δικέφαλος» κλείστηκε και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια με τους Λινοξυλάκη (67’) και Παναγιωτίδη (69’) ασκώντας τρομερή πίεση στα εναπομείναντα λεπτά. Το σκορ δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου μεταπολεμικού τίτλου στην ιστορία της και στον πρώτο σε επίπεδο Α’ Εθνική.