ΑΕΚ: Ο Ντανιέλο έσωσε την παρτίδα (VIDEO)

Δύσκολη νίκη με ένα γκολ του Ντανιέλ Μπατίστα στο 45’ απέναντι σε μια άσημη και άπειρη ομάδα, στον πρώτο αγώνα του πρώτου γύρου

Η περίοδος 1996-97 ήταν μεταβατική για την ΑΕΚ. Η αποχώρηση του Ντούσαν Μπάγεβιτς δημιούργησε δυσαναπλήρωτο κενό και ο Πέτρος Ραβούσης προσπαθούσε να διαχειριστεί μια ομάδα με εξαιρετικούς παίκτες και εμποτισμένη φιλοσοφία, αλλά κορεσμένη σε σημαντικό βαθμό και με αλλοπρόσαλλη διοίκηση. Ετσι, πολλές φορές έκανε τα εύκολα δύσκολα. Όπως συνέβη μια μέρα σαν σήμερα, στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα της ΑΕΚ με την τσέχικη Χέμλον Ούμενε.

Τότε ακόμα η ΑΕΚ είχε να αντιμετωπίσει ομάδες πολύ μικρής δυναμικότητας στους πρώτους γύρους, ειδικά στο Κύπελλο Κυπελλούχων όπου συμμετείχε εκείνη τη σεζόν. Αλλά ακόμα και την άσημη και άπειρη ομάδα από το Ούμενε, χρειάστηκε ένα γκολ του Μπατίστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της. Βέβαια, με το 1-0 της Νέας Φιλαδέλφειας η ρεβάνς ήταν τυπική διαδικασία και η ΑΕΚ είχε πάρει την πρόκριση.