Ο μαγικός αριθμός...9

Ο Βάργκας πήρε φόρα και… τρέχει για Ντιέγκο

Τέτοια…μετάλλαξη δε θα πρέπει να περίμενε ούτε ο πιο φανατικός υποστηρικτής του. Πάνω που είχαν αρχίσει να μαζεύονται σύννεφα γύρω από το όνομά του και τις εμφανίσεις του (μέχρι και για ενδιαφέρον ρωσικών ομάδων είχε ακουστεί, κάτι που έκανε την παραμονή του στην Ελλάδα να είναι υπό συζήτηση), ο Ρόναλντ Βάργκας έδωσε απαντήσεις. Την αποβολή του στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης και την τιμωρία του για 3 αγωνιστικές διαδέχθηκε μια εντυπωσιακή περίοδος 29 ημερών με τον Βενεζουελάνο διεθνή να είναι από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του σερί της ΑΕΚ.

Μέσα σ’ όλα ο Βάργκας. Στα πέντε ματς του πρωταθλήματος ο εντυπωσιακός απολογισμός έχει σταματήσει σε τρία γκολ (συνεχόμενα μάλιστα μετά το χθεσινό) και στις δύο ασίστ ενώ στο Κύπελλο στο μοναδικό παιχνίδι που αγωνίστηκε μέσα στον Ιανουάριο (στη Λιβαδειά) έπαιξε 90 λεπτά και πέτυχε το μοναδικό γκολ της ΑΕΚ στη νίκη 1-0.

Τα στατιστικά του εντυπωσιακά. Ασίστ στα 68′ που έπαιξε στα Χανιά (3-0 τον Πλατανιά), ασίστ και στα 71′ συμμετοχής στο 2-1 με την Ξάνθη και μετά γκολ, γκολ, γκολ.

Αν και αγωνίστηκε μόνο ένα ημίχρονο στα Γιάννενα λόγω του διαστρέμματος που έπαθε, πρόλαβε να σκοράρει το πρώτο γκολ και να είναι από τους κορυφαίους. Ειδικά τακτικά, στους «Ζωσιμάδες» ο Βάργκας είχε κάνει σούπερ παιχνίδι. Ευτυχώς για την ΑΕΚ ξεπέρασε γρήγορα τον τραυματισμό του και επανήλθε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Γκολ και εκεί στο πρώτο ημίχρονο, θερμό χειροκρότημα στο 61΄οπότε και έγινε αλλαγή και ο μοναδικός σκόρερ στο ματς του ΟΑΚΑ.

Τα ίδια και το μεσημέρι της Κυριακής με τον Βάργκας, εκεί που έδειχναν όλα…κάπως κόντρα στη Βέροια να σκοράρει το πρώτο γκολ στο 38΄και να ανοίγει το δρόμο για την 8η σερί νίκη της ΑΕΚ στα 79΄που αγωνίστηκε.

Απολογισμός μέχρι τώρα. Σε 16 ματς στο πρωτάθλημα, 7 γκολ και 4 ασίστ. Τα βγάζει τα λεφτά του…