Ο Λιβάγια φωνάζει παρών: Τα γκολ που «τρέλαναν» τους ΑΕΚτζήδες (VIDEO)

Ο Μάρκο Λιβάγια είναι πάντα εδώ όταν η ΑΕΚ τον χρειάζεται

Ο Μάρκο Λιβάγια ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής κόντρα στον Άρη και για ακόμα μια φορά απέδειξε την αξία του.

Ο Κροάτης σέντερ φορ πήρε χθες από το χεράκι την «Ένωση» και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και ένα στην παράταση, έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ και έριξε στο καναβάτσο τον Άρη στο Χαριλάου. Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο. Ο Λιβάγια στην τριετή του παρουσία με τα κιτρινόμαυρα έχει συνεισφέρει πολλάκις. Έχει σημειώσει σημαντικά γκολ σε Ελλάδα και Ευρώπη και έχει αποδείξει την υψηλή του ποδοσφαιρική αξία.

Μπορεί το γκολ με τον Άρη να έκανε χιλιάδες ΑΕΚτζήδες να… πετούν στα ουράνια, αλλά το έχει κάνει ξανά. Και ξανά. Και ξανά… Άλλωστε, ο Λιβάγια δεν είναι κάποιος τυχαίος ποδοσφαιριστής. Και μόνο τυχαίο δεν είναι το πέρασμά του από την Ίντερ. Η ΑΕΚ όταν τον αποκτούσε, ήξερε πολύ καλά τι κάνει. Και αυτό αποδείχθηκε. Αναμφίβολα, έχει αποτελέσει έναν παίκτη «ρυθμιστή» για τον «δικέφαλο», που πάντα φωνάζει παρών όταν τον χρειάζεται η ομάδα του!

Ο Μάρκο στο… σφύριγμα

Το ματς με τον Παναθηναϊκό στις 19 Νοεμβρίου του 2017 είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα, για την ποδοσφαιρική αξία του Μάρκο Λιβάγια. Ενώ η ΑΕΚ χάνει από τους «πράσινους» 1-0, ο Λιβάγια βγάζει το «όπλο» του και σκοράρει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Αϊντάρεβιτς βγάζει μια υπέροχη μπαλιά-ασιστ στον Λιβάγια, ο οποίος πραγματοποιεί το σουτ και ισοφαρίζει σε 1-1, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ΑΕΚ, αποδεικνύοντας ότι όταν η ΑΕΚ τον «φώναξε», αυτός ήταν εκεί.

Ευρωπαϊκή ΛιβΆγια νύχτα

Το ημερολόγιο έγραφε 28 Σεπτεμβρίου του 2017. Η ΑΕΚ υποδεχόταν για τους ομίλους του Europa League την Αούστρια Βιένης. Το ματς ξεκίνησε καταπληκτικά, με τον Λιβάγια μόλις στο 28′ να κάνει το 1-0. Αλλά η Αούστρια πίεσε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (1-2), κάνοντας ανατροπή. Αλλά ούτε εκεί η ΑΕΚ τα παράτησε. Στο τέλος του αγώνα η «Ένωση» βγάζει κόντρα και ο Λιβάγια εξ’ επαφής με το αντίπαλο τέρμα, κάνει το 2-2 και η ΑΕΚ παίρνει έναν «χρυσό» βαθμό για την πρόκριση, όπως αποδείχθηκε και στη συνέχεια.

Ασίστ-γκολ και… τάβλα ο Ολυμπιακός

Ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που δύσκολα θα  ξεχαστεί από τον κόσμο της ΑΕΚ, είναι αυτό στο Ολυμπιακό Στάδιο με τον Ολυμπιακό Στάδιο, πέντε μέρες νωρίτερα από το ματς με την Αούστρια. Και πιο συγκεκριμένα, στις 24 Σεπτεμβρίου. Η ΑΕΚ εξ’ αρχής μπήκε για να βρει το γρήγορο γκολ και έβαλε στο τερέν του τον Ολυμπιακό. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με μπόλικη δόση τύχης έκαναν το 1-0 και στην έναρξη του δευτέρου μέρους το 2-0. Αλλά η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι. Με δύο εκπληκτικά γκολ του Λάζαρου ισοφάρισε. Και στο τέλος του ματς, ο Λιβάγια με ατομική ενέργεια έκανε μια σέντρα σουτ, που βρήκε τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το 3-2 και το ΟΑΚΑ… έπιασε φωτιά!

Ξέρανε τον ΠΑΟΚ

Μπορεί να μην ήταν αυτό το γκολ, στο τέλος του παιχνιδιού. Αλλά ήταν, αναμφισβήτητα, ένα γκολ που βοήθησε την ΑΕΚ να φθάσει μέχρι την κούπα του πρωταθλήματος. Η «Ένωση» στις 5 του Οκτώβρη του 2017 κοντραρόταν με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Σε αυτό το επεισοδιακό ντέρμπι, με πολύ… ξύλο και κόκκινες, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 χάρις το γκολ του Λιβάγια στο 25ο λεπτό και πήρε ένα τρίποντο μεγάλης αξίας για τη συνέχεια.