Ντροπή! -Τίποτε άλλο...

Δεν είναι μπασκετική… αυτοκτονία. Δεν είναι μπασκετικό… έγκλημα. Είναι ντροπή. Για την ΑΕΚ και την επένδυση που έχει κάνει ο Μάκης Αγγελόπουλος και φέτος. Και ως ανταπόδοση είδε τον Προμηθέα Πατρών να τον κερδίζει 3 φορές στα ημιτελικά και μέσα στο ΟΑΚΑ να παίρνει την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League. Για πρώτη φορά στην ιστορία του…

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Προμηθέα Πατρών και γνώρισε την ήττα με 84-85 στην παράταση. Ηταν πολύ κακή και άστοχη και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση. Και πήγε στην παράταση από ένα τρίποντο… θαύμα του Σάκοτα που την έσωσε. Για λίγο όμως. Διότι ο Λούκα Μπάνκι και οι παίκτες του ήταν κακοί, κάκιστοι. Και η ΑΕΚ γνώρισε μια ντροπιαστική ήττα για το μέγεθος της και με όλο τον μπασκετικό σεβασμό στον Προμηθέα Πατρών του Γιατρά.

Σε ένα ματς… ζωής και θανάτου, η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ για το πέμπτο ματς των Play Offs της Betshop Basket League. Η Ένωση προερχόταν από την ήττα (70-54) στο τέταρτο ματς στο «Δημήτρης Τόφαλος», με τη σειρά είναι στο 2-2. Είναι κάτι παραπάνω από λογικό, πως η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για την ΑΕΚ η οποία ήθελε να περάσει στους Τελικούς του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2004-05.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε όλους τους παίκτες στη διάθεση του. Συγκεκριμένα, ο Ιταλός κόουτς δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, ενώ εκτός έμειναν οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Μπάνκι παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γκέιμπ Γιορκ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται αυτό και να παίρνει το προβάδισμα, ύστερα από το αρχικό 2-0 των «κιτρινόμαυρων». Συγκεκριμένα, οι «φιλοξενούμενοι» πήγαν στους 4 πόντους (2-6, 2′), με τη «Βασίλισσα» να βρίσκει μονάχα απαντήσεις μέσω του Χάντερ ο οποίος είχε 5/5 ενώ όλοι οι συμπαίκτες του σε εκείνο το σημείο είχαν 0/9 (10-10, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι πίσω με 4 πόντους (14-18, 10′), ενώ να σημειώσουμε πως σε εκείνο το σημείο η Ένωση είχε 0/8 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε πολύ, με την ΑΕΚ να παραμένει άστοχη ειδικά από μακρινή απόσταση και τον Λούκα Μπάνκι να αναζητά λύσεις από τον πάγκο του. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 7-0 φέρνοντας στα ίσα το ματς στα μέσα της περιόδου (24-24, 15′) αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Οι Πατρινοί κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά λίγο αργότερα (28-31, 17′) με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά στους 2 πόντους (32-34, 19′), κάτι το οποίο δεν μπόρεσε να διατηρήσει και στη συνέχεια (32-37). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να να είναι πίσω στο σκορ για 5 (34-49, 20′).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η «Βασίλισσα» κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (40-39, 22′) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 των πρώτων δευτερολέπτων. Ακολούθησαν πολλές εναλλαγές στο σκορ με την ΑΕΚ να χάνει μετά από κάποιο σημείο τον ρυθμό της και οι φιλοξενούμενοι να περνάνε μπροστά με +6 (43-49, 25′) ύστερα από ένα σερί 0-7. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά διατηρούσε το εν λόγω προβάδισμα και στη συνέχεια (47-53, 27′), ενώ η κακή εικόνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τη διαφορά να οδηγείται σε διψήφια αριθμό στο τέλος της περιόδου (49-59, 30′).

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά με ένα 7-0 σερί που «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 3 (56-59, 33′) κάτι που δεν κράτησε αφού έμεινε ξανά πίσω με 6 (58-64, 34′). Εκεί προέκυψε ένα απρόβλεπτο με τον Σαντ-Ρος ο οποίος χτύπησε στο δεξί πόδι και έμεινε εκτός προσωρινά. Στη συνέχεια η μπάλα «έκαιγε» και το γήπεδο «έβραζε» με την ΑΕΚ να μειώνει στους 2 με τον εξαιρετικό Χάντερ (66-68, 37′) ο οποίος έμεινε και αυτός εκτός για λίγα λεπτά. Το σκορ ήταν στο -3 για την ΑΕΚ (73-76) 24 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τη «Βασίλισσα» να ισοφαρίζει με τον αρχηγό, Ντούσαν Σάκοτα (76-76)! Στα 4 εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ουσιαστική επίθεση με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως άστοχες με τους πρώτους πόντους να έρχονται διά χειρός Χολ για τους φιλοξενούμενους (76-78, 42′). Το ματς δεν άργησε να έρθει στα ίσα (80-80) με τις βολές του Χάντερ ενώ προηγήθηκε ένα εξαιρετικό τρίποντο του Σαντ-Ρος. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης το ματς ήταν ισόπαλο (82-82), με τον Κασελάκη να πηγαίνει στη γραμμή των βολών και να κάνει το +3 για την ομάδα του (82-85), με τον Σαντ-Ρος να μειώνει στο -1 από τις βολές (84-85). Με 9 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Κουβανός φόργουορντ πήρε το βάρος του τελευταίου σούτ, ωστόσο ήταν άστοχος στο λέι-απ με τον Προμηθέα να νικάει με 84-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.δ.), 84-85 (παρ.).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ).

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του ΟΑΚΑ.