Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-1: «Καθάρισε» τους Γάλλους ο Χάλαντ!

Η Ντόρτμουντ τα έδωσε όλα κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν και πήρε μία μεγαλειώδη νίκη με πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάλαντ, που πέτυχε και τα 2 γκολ των Γερμανών. Έτσι, έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Champions League.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Παρί στο 69ο λεπτό με τον Νορβηγό άσο. Μετά από γύρισμα από δεξιά, ο Γκερέιρο πλάσαρε από το πέναλτι και μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Χάλαντ που με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-0

Η Παρί έφερε το ματς στα ίσα στο 75ο λεπτό καθώς ο Εμπαπέ πέρασε από δεξιά όποιον βρήκε στο διάβα του, γύρισε για τον Νεϊμάρ που σε κενό τέρμα έγραψε το 1-1.

Ωστόσο, η Ντόρτμουντ λίγα λεπτά αργότερα και πάλι με τον Χάλαντ, έκανε το 2-1. Σε αντεπίθεση, ο Νορβηγός έκανε… σουτάρα έξω από την περιοχή και οι γηπεδούχοι έκαναν βήμα πρόκρισης.