Νίκησε τον Παναθηναϊκό και... έχει το «απόλυτο»

Η ΑΕΚ συνεχίζει αήττητη στην επιτραπέζια αντισφαίριση, αφού επικράτησε και επί του Παναθηναϊκού (4-3).

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κράτησε για 4,5 ώρες, η ανδρική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της ΑΕΚ επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού ΑΟ με 4-3 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1. Οι Πρωταθλητές έτσι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο των νικών τον Α’ Γύρο και παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Παράλληλα, επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους στους 22 αγώνες, ένα σερί που ξεκίνησε από τις 21 Οκτωβρίου 2018.

Το “παρών” στην ομοσπονδιακή αίθουσα του ΣΕΦ έδωσαν ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, κ. Αλέξης Αλεξίου, ο Γενικός Αρχηγός, κ. Νίκος Δευτεραίος, αλλά και ο Πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Βαγγέλης Ασλανίδης, οι οποίοι χειροκρότησαν τους αθλητές μας για τις προσπάθειές τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας ξεκίνησε με την αναμέτρηση του Kosiba με τον Κωνσταντινόπουλος Γ. Ο Ούγγρος μετά από δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη με 12-10 και 11-7. Ο παίκτης του ΠΑΟ δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύτηκε μερικά λάθη του Kosiba και ισοφάρισε σε 2-2 σετ με νίκες και στα δύο με 8-11. Το πέμπτο και τελευταίο σετ ήταν για γερά νεύρα, με τους δύο παίκτες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί ο Kosiba κατάφερε να φτάσει στο σετ πόιντ στο 12-11 και με ωραία χτυπήματα έφτασε στο 13-11 (3-2).

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Jean αντιμετώπισε τον Αγγελάκη. Ο άσσος της ΑΕΚ παρά το καλό του ξεκίνημα στο πρώτο σετ, είδε τον αντίπαλό του να ανατρέπει την κατάσταση και να φτάνει στο 8-11. Όμοια ήταν η κατάσταση και στα δύο επόμενα σετ, με τον Βέλγο να μη μπορεί να αντιδράσει στην άμυνα του αθλητή του “τριφυλλιού” και να χάνει τελικώς με 9-11 και 6-11.

Στο τρίτο παιχνίδι, ο Obeslo βρήκε απέναντί του τον Κώστα Κωνσταντινόπουλο. Ο Τσέχος μπήκε πολύ δυνατά και δεν άφησε περιθώρια στον παίκτη του ΠΑΟ φτάνοντας εύκολα στο 1-0 με 11-6. Η αντίδραση του Κωνσταντινόπουλου ήταν δυναμική καθώς έφτασε όχι μόνο στην ισοφάριση (7-11), αλλά πήρε και προβάδισμα με 1-2 στα σετ (5-11). Ο Obeslo δεν το έβαλε κάτω και με τρομερά χτυπήματα κατάφερε να κερδίσει έστω και δύσκολα το τέταρτο σετ με 11-9. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο άσσος της ΑΕΚ ήταν καλύτερος και έκανε το 3-2 στα σετ και 2-1 για την “Ένωση” με 11-7.

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Kosiba κοντραρίστηκε με τον Αγγελάκη και πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 11-6. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του και να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Kosiba, φτάνοντας στην ισοφάριση με 8-11. Ο Ούγγρος έμοιαζε να έχει αποσυντονιστεί και απώλεσε και το τρίτο σετ με 3-11. Στο τέταρτο σετ, ο Αγγελάκης πήρε γρήγορα προβάδισμα με 1-6, με τον Kosiba να μειώνει σε 5-6 με εντυπωσιακά χτυπήματα. Ο αθλητής της ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 9-9, όμως εκεί ένα σερί 0-2 του Αγγελάκη έδωσαν τέλος στο game (1-3).

Στο πέμπτο παιχνίδι, ο Obeslo αγωνίστηκε με τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο. Ο άσσος της ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-0. Ο αθλητής του ΠΑΟ αντέδρασε, μείωσε σε 6-4 και με πίεση στο σερβίς ανάγκασε σε λάθη τον Obeslo που τελικώς απώλεσε το σετ με 9-11. Όμοιο ήταν το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ, με τον Obeslο να ξεφεύγει με το εντυπωσιακό 8-0 στο σκορ και να ισοφαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες σε 1-1 σετ με 11-3. Ο Τσέχος ανέβαζε συνεχώς ρυθμούς και χωρίς να δυσκολευτεί στα δύο επόμενα σετ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο “Δικέφαλο” (11-7, 11-6).

Στο έκτο παιχνίδι, ο Jean έπαιξε με τον Κώστα Κωνσταντινόπουλο. Οι δύο παίκτες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 6-6, όταν και με σερί 0-5 από τον Κωνσταντινόπουλο έγινε το 0-1. Ο Jean αντέδρασε στο δεύτερο σετ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-5 και 3-6, έφτασε στο 1-1 με 11-8. Ωστόσο, ο Βέλγος δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον αντίπαλό του να κερδίζει τα δύο επόμενα σετ με 4-11 και 6-11, στέλνοντας το παιχνίδι στο διπλό.

Στο έβδομο και τελευταίο game, η ΑΕΚ παρέταξε τους Obeslo και Kosiba, ενώ ο Παναθηναϊκός τα αδέρφια Κωνσταντινόπουλου. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 4-2, με τους “πράσινους” να ισοφαρίζουν σε 4-4. Τα αδέρφια Κωνσταντινόπουλου πήραν κεφάλι με 5-7 και 6-8, αλλά οι άσσοι της ΑΕΚ έφτασαν πρώτοι στο σετ πόιντ με 10-9. Obeslo και Kosiba κατάφεραν να κατακτήσουν το σετ στο τρίτο σετ πόιντ με 13-11. Στο δεύτερο σετ, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 1-4, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” απάντησαν με σερί 5-1 (6-5). Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το πάνω χέρι με 7-8, αλλά με εντυπωσιακό σερί 4-0 από εντυπωσιακά χτυπήματα του Kosiba η ΑΕΚ έκανε το 2-0 (11-8). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αντιλαμβανόμενοι ότι σε περίπτωση νέας απώλειας θα έχαναν τον αγώνα, μπήκαν πολύ δυνατά και με σερί 0-9 στο 2-2, μείωσαν σε 1-2 σετ (2-11). Στο τέταρτο σετ, οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 2-0, αλλά και πάλι οι “πράσινοι” απάντησαν με σερί 0-4 (2-4). Οι αθλητές του ΠΑΟ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με κάποια λάθη του Obeslo ισοφάρισαν σε 2-2 σετ με 8-11. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, με εξαιρετικές κινήσεις των Obeslo και Kosiba πήραν προβάδισμα με 3-1 και 4-2. Οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν να δυσκολεύουν τους αντιπάλους τους, φτάνοντας στο 6-2. Το “τριφύλλι” δεν τα παράτησε και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 7-7, αλλά και να προηγηθεί με 7-8. Εκεί όμως μίλησε η… καρδιά των Πρωταθλητών που με τρομερό σερί 4-0 και με τον Obeslο να “καρφώνει” έφτασαν στο 3-2 στα σετ, χαρίζοντας τη νίκη στην ΑΕΚ.

Ο άσσος της ΑΕΚ και εκ των κρορυφαίων της αναμέτρησης, Daniel Kosiba, δήλωσε στο aek.gr: “Ήταν ένα πάρα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός δεν είναι ποτέ εύκολος αντίπαλος, όλοι θυμόμασταν και τα περσινά παιχνίδια που ολοκληρώθηκαν με 4-2 και 4-3. Ωστόσο, θεωρώ ότι αξίζαμε 100% τη νίκη, καθώς όλοι οι παίκτες τα δώσαμε όλα και το θέλαμε πάρα πολύ. Είμαστε στην πρώτη θέση, έχουμε το πλεονέκτημα, όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει. Κοιτάμε όλα μα όλα τα παιχνίδια ξεχωριστά, βήμα-βήμα και στοχευουμε μόνο σε νίκες. Τον θέλουμε όσο τίποτε άλλο και αυτόν τον τίτλο και θα παλέψουμε να τον κατακτήσουμε“.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης, το διήμερο 21-22/12 όταν και θα αντιμετωπίσει τα Ταταύλα, τον Ίφιτο Πατρών και τον Ολυμπιακό ΣΦΠ για την 10η, 11η και 12η αγωνιστική αντίστοιχα.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 4-3
Kosiba – Κωνσταντινόπουλος Γ. 3-2 (12-10, 11-07, 08-11, 08-11, 13-11)
Jean – Αγγελάκης 0-3 (08-11, 09-11, 06-11)
Obeslo – Κωνσταντινόπουλος Κ. 3-2 (11-06, 07-11, 05-11, 11-09, 11-07)
Kosiba – Αγγελάκης 1-3 (11-06, 08-11, 03-11, 09-11)
Obeslo – Κωνσταντινόπουλος Γ. 3-1 (09-11, 11-03, 11-07, 11-06)
Jean – Κωνσταντινόπουλος Κ. 1-3 (06-11, 11-08, 04-11, 06-11)
Obeslo/Kosiba – Κωνσταντινόπουλος Κ./Κωνσταντινόπουλος Γ. 3-2 (13-11, 11-08, 02-11, 08-11, 11-08)