Νίκη σε... νεκρό χρόνο για την ΑΕΚ, 87-84 τον Ιωνικό Νικαίας

Ανέβασε την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα με κορυφαίο τον Ματσιούλις

Μέσα σε 24 ώρες η ΑΕΚ έδωσε και δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Αυτή τη φορά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπισε τον Ιωνικό Νικαίας, με τον Έλληνα κόουτς να αφήνει εκτός τους Κιθ Λάνγκφορντ, Νίκο Ζήση, Μάρκους Σλότερ και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς. Η Βασίλισσα κατάφερε να φτάσει στη νίκη, έστω κι αν δυσκολεύτηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε με 19 πόντους, αλλά και το γκολ-φάουλ στην εκπνοή που χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ. Τον ακολούθησε ο Γκίκας με 15 πόντους, όσους είχε και ο Ματ Λοτζέσκι, που πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Το επόμενο -και τελευταίο βάσει προγράμματος- φιλικό της Βασίλισσας είναι απέναντι στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του ΟΑΚΑ, το ερχόμενο Σάββατο (19/09).

Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, χάρη στον Ματσιούλις και πήρε προβάδισμα στο σκορ (16-15 στο 5′). Ο Ιωνικός ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με τον Τολιόπουλο μπροστάρη έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (21-24). Η Ένωση βρήκε λύσεις από Γκίκα και Λοτζέσκι και αυτό την βοήθησε να ανατρέψει το σκηνικό. Ο Ματσιούλις συνέχισε να σκοράρει και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου στο +5 (44-39).

Ο Ιωνικός βελτίωσε την εικόνα του στην επανάληψη. Ο Τολιόπουλος συνέχισε να ηγείται και με τους Λουόλ και Ζάισλοφτ να φωνάζουν παρών όχι μόνο πήρε προβάδισμα, αλλά έχτισε και διαφορά για το 57-65 της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Κουφού συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και διατήρησαν το προβάδισμά τους, παρά τις προσπάθειες του Γκίκα (68-74, 35′).

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της. Και εκεί που ο Ιωνικός έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, καθώς προηγήθηκε με 81-84, 20” για το τέλος, έγινε η ανατροπή. Αρχικά ο Μωραϊτης ισοφάρισε σε 84-84 και εν συνεχεία, αφού οι παίκτες του κουφού αστόχησαν σε τρίποντο με 10” για το τέλος, ο Γιόνας Ματσιούλις σκόραρε και πήρε το φάουλ, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, χαρίζοντας τη νίκη σε… νεκρό χρόνο στην ΑΕΚ με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-39, 57-65, 87-84.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ράις 2, Ματσιούλις 19 (3), Ρογκαβόπουλος 3, Μορέιρα 8, Μαυροειδής 5, Γκίκας 15 (3), Κατσίβελης 3, Μωραϊτης 11 (2), Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι 15 (1), Γόντικας 6.