Νίκη ψυχολογίας (28-25) για τους "μάγκες" με Πανελλήνιο

Εικόνες από το Πανελλήνιος - ΑΕΚ

Νίκη που φέρνει την απαιτούμενη ηρεμία στις τάξεις της πήρε η ΑΕΚ, η οποία μετά την ήττα από τον Δούκα εντός έδρας, νίκησε τον Πανελλήνιο στο κλειστό της Κυψέλης με 28-25 για την 11η αγωνιστική της Α1 χαντμπολ. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον γηπεδούχο μετά από τέσσερις αναμετρήσεις.

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (5-5), με την ΑΕΚ στα μέσα του ημιχρόνου να περνάει μπροστά με δύο γκολ (9-7). Η διαφορά τερμάτων μέχρι το τριακοστό λεπτό παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη να έχουν προβάδισμα στο ημίχρονο με 17-15.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η “Ένωση” κρατούσε το προβάδισμα των δύο τερμάτων, όμως 12 λεπτά πριν το τέλος και ενώ οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μπροστά με 22-19, ο Πανελλήνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας με τρία συνεχόμενα γκολ (22-22). Από την στιγμή της ισοφάρισης όμως, οι “μάγκες”με δική τους αντεπίθεση και επιμέρους σκορ 6-3 πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-9, 9-11, 12-13, 15-17 (ημχ.), 16-18, 18-20, 20-22, 22-22, 25-25, 25-28

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 1, Κρητικός 7, Στούμπης 3, Μακρυγιάννης, , Μάτοβιτς 7, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Καραστέργιος, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 2, Βασιλόπουλος, Ξηρός, Παπαδιονυσίου 5, Χατζηκωνσταντίνου.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 3, Δούγιας, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γκατφί 12, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης, Κολιούλης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 4/4-2/4.