Νίκη Παναθηναϊκού κόντρα στη Μακάμπι, μόνη πρώτη η ΑΕΚ!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της  Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-81 στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» και πλέον η ΑΕΚ είναι η μόνη ομάδα με δύο νίκες σε ισάρυθμα ματς.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στους Ισραηλινούς, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με  τους Κιθ Λάνγκφορντ και Ματ Λοτζέσκι ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ σε 16 λεπτά), Τόμας 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 32:51), Γκιστ 8 (10 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σακελλαρίου, Λάσμε 7 (7 ριμπάουντ), Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3/4 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Καλογιάρο 1, Πάργκο 16 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κέιν 13 (8 ριμπάουντ), Αβντίγια 7, Τάιους 8 (8 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαντ 26 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Ρέι 10 91 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαχάρ, Μοραΐντι, Χαγιούν